زکات موجب تزکیه افراد ورشد اموال می شود
1399/2/4
نماینده ولی فقیه در کردستان
زکات موجب تزکیه افراد ورشد اموال می شود
نماینده ولی فقیه در کردستان کمرنگ شدن دلبستگی به مال و ثروت دنیا را از نقش‌های ویژه زکات دانست و تاکید کرد: این مساله موجب تزکیه و رشد افراد ثروتمند می‌شود و خود زکات دهندگان بهره بیشتری از زکات دارند چون باعث رشد اموال و دارایی آنها می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی صبح امروز در اولین جلسه شورای زکات استان کردستان، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، از این ماه به عنوان ماه برکت و رحمت الهی یاد کرد و افزود: درک ماه رمضان یک توفیق و افتخاری بزرگ است.خداوند در این ماه قلبهای پاک مومنین را موفق و پایدار می دارد. 
 
وی گفت: پیامبر مکرم اسلام در خطبه‌ای همه انسان‌ها را به استقبال از ماه رمضان دعوت کرده‌ و فرموده‌اند «بالاترین ماه در طول سال ماه رمضان است»
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان خاطرنشان کرد: ماه رمضان آنقدر از جایگاه والایی برخوردار است که پیامبر مکرم اسلام در جایی دیگر فرموده‌اند، شب و روز در ماه رمضان فرق ندارد و حتی خواب انسان‌ها در این ماه عبادت است و عا در این ماه استجاب می‌شود.
وی در ادامه به اهمیت زکات از دیدگاه دین اسلام هم گریزی زد و گفت: زکات در دین اسلام از چنان جایگاهی برخوردار است که خداوند در قرآن کریم هرجا اسم نماز را می‌آورد بر زکات نیز تاکید فرموده است.
نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: امسال با سازوکارهای ویژه، باید زکات جمع‌آوری شده در استان به سمت کمک به اقشار آسیب دیده‌ای هدایت شود که کرونا کسب و کار و اقتصاد آنان را دچار مشکل کرده است.
 
آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی روز چهارشنبه در اولین جلسه شورای زکات استان ، اظهار داشت: امسال با شیوع کرونا، آسیبهای اقتصادی افزایش یافت و به تعداد نیازمندان در جهان و ایران افزوده شد و روند آسیب پذیری طبقات پایین‌تر تندتر شده است.
 
وی با بیان اینکه دولت‌های بزرگ جهانی هم از این بیماری دچار مشکلت بسیاری شده‌اند و اقتصاد جهانی رشد منفی دارد، افزود: ملت ایران که در همه عرصه‌ها خوب می‌درخشند و در تمامی عرصه ها خود ا ثابت کرده اند، این بار هم درکنار مجموعه نظام سلامت کشور که آنها هم خوب درخشیده اند، توانستند همدلی ایرانی و اسلامی را به خوبی به نمایش بگذارند.
 
نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر کمک مومنانه، تاکید کرد: این رزمایش نشان دهنده انسانیت انسان است  و امسال هم باید از زکات در زمینه کمک‌های مومنانه استفاده شود.
 
وی با بیان اینکه این روزها یادآور مسلمانان صدر اسلام است که اموال خود را باهم تقسیم می کردند و به کمک هم می شتافتند، گفت: در این شرایط و همه گیری کرونا افتخاری برای کشورمان بود که مردم با هم در برابر مشکلات همدل هستند در حالی که در دیگر کشورها اینگونه نیست.
 
آیت‌الله حسینی شاهرودی با اشاره به ویژگی امسال ماه مبارک رمضان، یادآور شد: در ماه مبارک رمضان باید به لزوم هدایت زکات به سمت کمکهای مومنانه  توجه شود مبلغین تلاش بیشتری کنند تا حرکتی را که آغاز شده در بخش دولتی و مردمی با توان و قدرت بیشتری ادامه پیدا کند.
 
وی با بیان اینکه زکات جمع‌آوری شده در هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود، تاکید کرد: افزایش سالانه زکات جمع‌آوری شده در استان، نشان از رغبت مردم و مودیان زکات است که بازهم درصد پایینی از زکات واقعی است و لذا باید تبلیغ بیشتر و موثرتری انجام شود.
 
نماینده ولی فقیه در استان، یادآور شد: سازمان امور مالیاتی و دارایی هم باید تذکر لازم را به صاحبان درآمدهای تجاری داشته باشند و از مشوق‌های مالیاتی برای ادای زکات استفاده کند.
 
آیت‌الله حسینی شاهرودی افزود: رسیدگی بهتر به نیازمندان واقعی، نیاز به مدیریت توزیع عادلانه زکات دارد تا جمع‌آوری آن بصورت واحد باشد تا برخی نیازمندان چندبار از آن بهره‌مند نشوند و به دست برخی اصلا نرسد.
 
وی کمرنگ شدن دلبستگی به مال و ثروت دنیا را از نقش‌های ویژه زکات دانست و تاکید کرد: این مساله موجب تزکیه و رشد افراد ثروتمند می‌شود و خود زکات دهندگان بهره بیشتری از زکات دارند چون باعث رشد اموال و دارایی آنها می شود.
 
نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه خداوند به فکر فقرا بوده و ما نیز در ماه رمضان باید به فکر فقرا باشیم، افزود: یکی از محورهای مهم ادعیه این ماه بر رسیدگی به فقرا تاکید دارد که این یادآور نقش روزه‌داران در کمک به فقرا است.
 
آیت‌الله حسینی شاهرودی از بین بردن فقر و کم کردن فاصله طبقاتی را از پیامدهای زکات برشمرد و افزود: در نظام اسلامی نباید فقیر و محتاج و فرد بدون سرپناهی باشد و زمینه زندگی عزتمندانه برای همه فقرا فراهم شود.
 
وی با اشاره به اینکه ادای زکات هنوز خوب جا نیفتاده است ونیازمند  تبلیغ بیشتری است اضافه کرد: در روایات آمده است که اموال خود را با زکات بیمه کنید و باید مردم را با ثمرات زکات آشنا کرد تا هماهنگونه که خود را مقید به پرداخت زکات فطره می دانند در زمینه غلات و مال التجاره هم به همین صورت عمل شود.
 
نماینده ولی فقیه در استان، نبود آگاهی  برای پرداخت زکات واجب به ویژه در بخش تجارت و سرمایه‌‎ای را نیازمند یادآوری و تذکر بیشتر دانست و گفت: برخی مجموعه‌ها اهل خیرهستند اما نسبت به زکات واجب خود اطلاع ندارند و باید به آنان یادآور شد.

آخرین کتاب ها