اهدای عضو از لحاظ شرعی مشکلی ندارد
1399/4/19
نماینده ولی‌فقیه در کردستان
اهدای عضو از لحاظ شرعی مشکلی ندارد
نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: اهدای عضو از لحاظ شرعی مشکلی ندارد، برخی ذهنیات، تعصبات و امید به حیات دوباره فرد دچار مرگ مغزی،ازسوی خانواده وی مانع از اهدای عضو شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی در اولین جلسه  تاسیس شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان در استان کردستان که در محل سالن همایش پردیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ‌سازی جهت اهدای عضو برای نجات جان دیگران امری ضروری و خداپسندانه است.

وی به جنبه شرعی اهدای عضو اشاره کرد و گفت: در دین مبین اسلام به کرات به حفظ جان و مواظبت از خود اشاره شده است اما در هنگام مرگ مغزی و زمانی که امیدی به بازگشت فرد و حیات دوباره وی نیست واجب و جایز است که با اهدای اعضا نجات‌بخش زندگی دیگران شد.

نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه اهدای عضو از لحاظ شرعی مشکلی ندارد، تصریح کرد: برخی ذهنیات، تعصبات و امید به حیات دوباره فرد دچار مرگ مغزی از سوی خانواده وی مانع از اهدای عضو شده است.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: فردی که دچار مرگ مغزی شده و طبق گفته پزشکان و علما امیدی به حیات دوباره وی نیست با اهدای اعضای بدنش می‌تواند زندگی بسیاری از انسان‌ها را از مرگ نجات دهد.

وی آماده‌سازی ایجاد بستری برای اهدای عضو در استان و فراهم کردن زیرساخت‌های این امر را ضروری بیان کرد و گفت: ضرورت دارد امکان اهدا و گیرنده عضو در مرکز استان فراهم شود.

وی با بیان اینکه مردم کردستان در کار خیر همواره پیشتاز بوده‌اند، افزود: ائمه جمعه و روحانیون در ترویج و فرهنگ‌سازی این امر نقش ارزنده‌ای دارند.

نماینده ولی فقیه در کردستان اظهار کرد: باید امر اهدای عضو را از جوانب مختلف سنجید و در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی جهت ترغیب و تشویق مردم برای قبول اهدای اعضای عزیزانشان بعد از مرگ مغزی تمهیداتی بیاندیشند.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی بیان کرد: در دیگر کشورها بر اساس مسائل عقلی و عاطفی مردم توجیه و امر اهدای عضو فرهنگ‌سازی شده است لذا ما چون پشتوانه دینی داریم از این لحاظ باید پیشرو باشیم.

نماینده ولی فقیه در کردستان نهادینه‌کردن فرهنگ اهدای عضو را ضروری بیان کرد و اظهار داشت: بستر ایجاد این امر در استان باید فراهم شود.

آخرین کتاب ها