طرح های آبخیزداری و آبخوان داری می تواند به تولید و ایجاد اشتغال کمک کند
1399/5/5
نماینده ولی فقیه در کردستان
طرح های آبخیزداری و آبخوان داری می تواند به تولید و ایجاد اشتغال کمک کند
نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به مزایای دیگر استفاده از طرح های آبخیزداری و آبخوان داری تاکید کرد: اجرای چنین پروژه هایی علاوه بر رونق کشاورزی و باغداری و رفع مشکلات آب می تواند به تولید و ایجاد اشتغال نیز کمک کند و به منطقه گردشگری وپرورش ماهی نیز تبدیل شود و چه انسان‌های بسیاری از این طرح ها سالهای سال بلکه قرن ها استفاده کرده و از مشکلات بسیاری مانند فرسایش و سیل در امان مانده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی روزچهارشنبه در بازدید از طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری  منطقه چمقلو قروه اظهار داشت: قرآن می فرماید: و از آسمان آبى به اندازه «معین» فرود آوردیم و آن را در زمین جاى دادیم.

وی افزود: اجرای چنین طرح‌هایی در حقیقت عمل به همین دستور قرآنی برای استفاده بهینه و به موقع از آب است و در مکان‌هایی که بشر زمین را دست‌کاری کرده باید تدبیری به کار ببندد تا از این نعمت به خوبی استفاده کند.

 نماینده ولی فقیه در کردستان با تاکید بر اجرای چنین طرح هایی برای جلوگیری از هدررفتن و استفاده به موقع  اضافه کرد: چنین طرح هایی حامل برکت های بسیار بالایی برای کل منطقه است چون آب هایی که معمولا در فصل های سرد سال به صورت سیلاب هدر می رفتند با این کار این چنین آب هایی ذخیره می شوند و می تواند مورد استفاده بهینه قرار بگیرند.

آیت‌الله حسینی شاهرودی با بیان اینکه این طرح از برکات سفر رهبر معظم انقلاب به کردستان و بحث توسعه ملی که مورد موافقت رهبری نیز می باشد است افزود: قطعا اگر چنین پروژه هایی که در دست اقدام است اجرا شوند می تواند تحولی را در این منطقه به وجود آورد و تا حدودی مشکل کم آبی فصل تابستان کشاورزان را برطرف نماید.

وی با اشاره به مزایای دیگر استفاده از طرح های آبخیزداری و آبخوان داری تاکید کرد: اجرای چنین پروژه هایی علاوه بر رونق کشاورزی و باغداری و رفع مشکلات آب می تواند به تولید و ایجاد اشتغال نیز کمک کند و به منطقه گردشگری وپرورش ماهی نیز تبدیل شود و چه انسان‌های بسیاری از این طرح ها سالهای سال بلکه قرن ها استفاده کرده و از مشکلات بسیاری مانند فرسایش و سیل در امان مانده اند.  

نماینده ولی فقیه در کردستان به زیرساخت‌های خوب در قالب این طرحها برای جای دادن جمعیت شهری اشاره کرد وافزود با توجه به رشد جمعیت و کمبود فضای شهری باید به فکر اماکن جدیدی برای انتقال جمعیت باشیم ومیتوان جمعیت بسیاری را در جوار این طرح ها جای داد وشایان ذکر است که کردستان چنین فضایی را برای جای دادن جمعیتی بیش از جمعیت فعلی را دارد.

نماینده ولی فقیه در کردستان تدبیر اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری کردستان در اجرای طرح‌های آبخیزداری وآبخوان‌داری حرکتی ارزنده است دانست و تصریح کرد: این طرح از کارهای اساسی وارزشمندی است که در مناطقی مانند دشت ممنوعه قروه حتی از سدسازی هم مهمتراست و از هدررفت آب جلوگیری کرده و به تغذیه سفره‌های زیرزمینی ومعیشت مردم کمک می‌کند .

آخرین کتاب ها