جهش تولید لازمه تقویت شاخصه های مهارت آموزی است
1399/5/7
نماینده ولی‌فقیه در کردستان
جهش تولید لازمه تقویت شاخصه های مهارت آموزی است
نماینده ولی فقیه در استان کردستان یادآور شد: باید همه مسئولان و مردم به موضوع مهارت توجه کنند چراکه راه نجات از مشکلات و جهش تولید، تربیت نیروهای ماهر و حرفه‌ای با مهارت است چنانکه جمهوری اسلامی در هر جایی که به مهارت آموزی تکیه کرده در آن بخش توسعه و پیشرفت هایی داشته‌ایم و اکنون در جهان حرف برای گفتن داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی امروز سه شنبه در دیدار با مدیرکل و کارکنان سازمان فنی و حرفه ای استان که  به‌مناسبت هفته ملی مهارت و روز ملی‌ کارآفرینی ‌و ترویج ‌آموزش‌های‌ فنی‌وحرفه‌ای برگزار گردید ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت محمد باقر (ع) و تبریک هفته ملی مهارت  اظهار داشت: جامعه بشری همواره در حال تغییر و تحول بوده لذا مهارت و آموزش در تمام حرفه ها نیز باید بر اساس این تغییر متحول و بروز باشد.

وی در ابتداء با اشاره به سالروز شهادت امام محمد باقر (ع) و نقش آن حضرت در توسعه علم و دانش در جامعه اسلامی اضافه کرد: ایشان در سایه این خدمات خود به رسول ۴۰۰ علم شهره هستند بنابراین طبق آموزه های دین مبین اسلام باید گام هایی در توسعه دانش ها برداشت که توسعه آموزش مهارتی یکی از آنها است.
نماینده ولی فقیه در کردستان در ادامه به روایتی از امام محمدباقر(ع) اشاره کرد و تصریح کرد:  به فرمایش امام محمد باقر(ع) برای به کمال رسیدن آدم‌ها، باید فهم دین را پیدا کرد، چراکه دین زندگی دنیا و آخرت را تضمین می‌کند.

وی با بیان اینکه اسلام دین جامعی است، افزود: توجه اسلام به همه چیز نشان از وجود برنامه‌ برای زندگی انسان‌ها تا قبل آفریده شدن و بعد از مرگ است که باید برنامه داشته باشند، بنابراین با فهم دین می‌توان زندگی راحتی داشته باشیم.

آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه باید زندگی را مدیریت و برنامه‌ریزی کرده تا در هر شرایطی زندگی راحت داشته باشیم، تصریح کرد: با تدبیر و مدیریت فرد و جامعه هیچ‌گاه سختی نخواهیم کشید، چراکه بسیاری از گرفتاری‌ها از بی‌تدبیری است.

به گفته وی، مهارت به نوعی تدبیر است و خداوند بارها در قرآن به مهارت اشاره کرده و پیامبران اسلام نیز هر کدام در زمینه‌های مختلف مهارت‌هایی داشته‌اند، حضرت نوح با کشتی‌سازی مهارت‌های بسیاری عظیمی را در بخش‌های مختلف دریا، نظامی و دفاعی به مسلمان آموزش داده است.

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: انبیاء هر کدام در حرفه‌های مختلف کشاورزی، دامداری، ریسندگی و بسیاری از موارد دیگر طبق اقتضای آن زمان، مهارت‌های مختلفی داشته و به مردم آموزش می‌دادند.        

وی با ذکر اینکه مسلمانان باید در برابر مشکلات صبورو مقاوم باشند، تاکید کرد: مردم با صبر، حوصله، پایداری و تسلیم نشدن در مقابل مشرک، زندگی خود را با شکرگزاری ادامه داده و در صورت مشکلاتی چون بیماری یا هر نوع مصیبت دیگری، روحیه خود را از دست ندهند چراکه این سختی، مشکلات و بلاها به پایان خواهد رسید.

آیت الله حسینی شاهرودی با بیان اینکه بشر همواره در حال پیشرفت و متغیر است، ادامه داد: در دوران اخیر بسیاری از مشاغل که قبلاً مطرح نبودند، اکنون مطرح شده و برخی دیگر از مشاغل نیز منحل شده است، بنابراین باید جامعه را برای تمام شرایط آماده کرد و مهارت‌های متناسب به روز و بازار کار به جوانان ارائه شود.

وی عنوان کرد: اگر به جوانان دهه 60 بها داده می‌شد و با نگاه مهارتی طبق نیاز زمان، وارد چرخه کار، فعالیت می‌شدند، می‌توانستند افتخارات زیادی برای کشور ایجاد کنند؛ گرچه در بخش‌های مختلف از مهارت آنها استفاده شده و اکنون پیشرفت‌های نظامی، هسته‌ای و صنعتی مرهون زحمات این قشر بوده اما نیاز به توجه بیشتری دارند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان خاطرنشان کرد: امروزه دشمنان با کوچک‌ترین تحرک و عکس‌العمل نامناسب سیلی محکم می‌خورند و این حاصل مهارت جوانان این کشور است، پس هرجا به مهارت تکیه کرده‌، پیشرفت و افتخار زیادی به دست آورده‌ایم.

وی با ذکر اینکه ما در کشور امکانات و نعمت‌های خدادادی بسیاری داریم که باید آنها را به مهارت تبدیل کنیم، گفت: با وجود پیشرفته‌ترین و بزرگ‌ترین اقدامات و کارهای مطلوب در کشور اما گاهاً در کارهای کوچک می‌مانیم که نشان از بی‌توجهی به مهارت است لذا با ارایه مهارت در تمام زمینه ها به افراد جامعه می‌توان در برابر هجمه ها بدون کمترین مشکلی ایستادگی و پایداری جامعه را بدون هیچ چالشی حفظ کرد.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه توجه به «مهارت» سبب ایجاد اشتغال، توسعه و درآمد می‌شود، تصریح کرد: باید بیشتر به این حوزه‌ها توجه شود چراکه با تکیه بر مهارت و آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای، می‌توان پیشرفت کرد تا آنجا که شناخت نیاز روز جامعه از ارکان هدایت کشور به سمت توسعه پایدار است و ارائه آموزش‌های مهارتی برای دستیابی به این هدف باید بر اساس این نیاز باشد.

آخرین کتاب ها