مردم مهمترین عامل برای حفاظت و حراست از منابع طبیعی هستند
1399/5/9
نماینده ولی‌فقیه در کردستان
مردم مهمترین عامل برای حفاظت و حراست از منابع طبیعی هستند
نماینده ولی فقیه در کردستان با تاکید بر اینکه نباید مردم اینگونه فکر کنند که منابع طبیعی متعلق به آنها نیست اظهارداشت: حضورخودجوش مردم برای نگهداری و حفاظت از منابع طبیعی و جنگلها یک وظیفه ذاتی است چون مشارکت و درمیدان بودن مردم مهمترین عامل برای حفاظت و حراست از منابع طبیعی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی درفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی شاهرودی روز چهارشنبه در دیدار با مسئولین و کارکنان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان که به مناسبت روز ملی جنگل  برگزار گردید ضمن فرارسیدن اعیاد قربان و غدیر اظهار داشت: خداوند چون انسان را بنده خاص خود می داند همه نعمتهای خود را برای زندگی بهتر انسان ها  در این کره زمین فراهم کرده است و بسترهای این رفاه  و آسایش را در طبیعت قرار داده است.

وی به نقش آبخوانداری و آبخیزداری در تکمیل و تغذیه سفره‎های آب زیرزمینی اشاره کرد و افزود:  آبخیزداری عاملی مهم برای تغذیه منابع آبی زیرزمینی است و اگردر گذشته توزیع درستی از آب به واسطه اجرای این طرح‌ها انجام می‌گرفت، هم اکنون شاهد افت سطح آبهای زیرزمینی و فرونشست زمین نبودیم.

نماینده ولی فقیه در کردستان انسان را دشمن وعامل تمامی مشکلات به وجود آمده در طبیعت دانست و گفت: خرابی طبیعت و ازبین بردن جنگلها و مراتع ناشی ار دست درازی و اقدامات انسانهای خود خواسته ای است که فقط منافع خود را می بینند در صورتی که انسانها باید آن را به عنوان میراثی برای آیندگان بدانند واز آن حفاظت کنند.
وی گفت: تنوع در طبیعت آنقدر زیاد است که شناسایی آن از عهده هیچ انسانی بر نمی‌آید و همین تنوع از مصادیق عظمت الهی است که زیبایی خاصی را به این کره خاکی بخشیده است.

آیت‌الله حسینی شاهرودی با تاکید، و مراجع به قرآن در مورد زندگی بشری تصریح کرد: قرآن زندگی بشریت را برای انسانها طراحی کرده است و اگر بر اساس آیات قرآنی عمل می شد، قطعا فضای بهتری را شاهد بودیم چرا که قرآن همه نیازهای بشری را مطرح کرده است.

وی تاکید کرد که خداوند منابع طبیعی را به عنوان امانتی گرانبهابرای زندگی بشریت در اختیار او قرار داده است و افزود: انسان نیز باید با تدبیر و برنامه ریزی درست از این نعمت های خدادادی استفاده کند وبه آنها ارزش وبها ببخشد.
نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه توسعه زمین های زراعی و کشاورزی باید با حفظ منابع طبیعی و طبیعت انجام شود، به نعمتهای فراوان کشورمان اشاره کرد و افزود: در عین بهره‌برداری از منابع طبیعی و حفاظت از آن، باید زمینه های افزایش این عرصه ها فراهم شود تا نسل های بعد هم این نعمت را در اختیار داشته باشند.

وی به ظرفیت‌ها و منابع  ویژه و بکر کردستان در این زمینه اشاره و یادآور شد: استان کردستان یکی از استانهایی است که نعمت های الهی به وفور درآن یافت می شود و شکرگذاری نعمتهای الهی این است که از این نعمت ها درست استفاده کنیم وبا بهره برداری مفید آن را قدر بدانیم و در صدد زیاد کردن آن باشیم.

آیت‌الله حسینی شاهرودی تصویب قوانینی به نفع حمایت از منابع طبیعی را گامی مهم اعلام کرد و اظهار داشت: واگذار نکردن عرصه های طبیعی به ادارات و دستگاههای اجرایی به هر عنوانی می‌تواند ضامن حفاظت از آن باشد چرا که این عرصه ها نباید از مالکیت دولت خارج شود.

نماینده مردم کردستان درمجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه نباید مردم اینگونه فکر کنند که منابع طبیعی متعلق به آنها نیست اظهارداشت: حضورخودجوش مردم برای نگهداری و حفاظت از منابع طبیعی و جنگلها یک وظیفه ذاتی است چون مشارکت  ودرمیدان بودن مردم مهمترین عامل برای حفاظت وحراست از منابع طبیعی است.

آخرین کتاب ها