بيانات در ديدار شرکت‌کنندگان در اجلاس «محبان اهل‌بيت(ع) و مسئله تکفيري‌ها»
1396/9/7
بيانات در ديدار شرکت‌کنندگان در اجلاس «محبان اهل‌بيت(ع) و مسئله تکفيري‌ها»
بيانات در ديدار شرکت‌کنندگان در اجلاس «محبان اهل‌بيت(ع) و مسئله تکفيري‌ها»

بيانات در ديدار شرکت‌کنندگان در اجلاس «محبان اهل‌بيت(ع) و مسئله تکفيري‌ها»

بسم الله الرّحمن الرّحيم
والحمدلله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام علي سيدنا و نبينا ابي‌القاسم المصطفي محمّد و علي آله الطّيبين الطّاهرين و صحبه المنتجبين و من تبعهم باحسان الي يوم الدّين.

برادران عزيز، خواهران عزيز! خيلي خوش‌آمديد؛ به همه‌ي شما از صميم دل خوشامد عرض ميکنيم. شما در اينجا، در خانه‌ي خودتان و ميان برادران خودتان هستيد‌؛ ما به اين چشم نگاه ميکنيم به برادران مسلمانمان در هر نقطه‌ي از عالم؛ [با هم] برادر هستيم، شما را برادر خودمان ميدانيم و احساسات برادرانه را در عمل هم -به توفيق الهي و به کمک الهي- نشان داده‌ايم.

موضوع اين اجلاس که محبّت اهل‌بيت (عليهم‌السّلام) است، موضوع بسيار مهمّي است. حبّ اهل‌بيت مخصوص يک گروه خاصّي در اسلام نيست؛ همه‌ي مسلمين اهل‌بيت پيغمبر را دوست ميدارند؛ همه‌ي مسلمين نسبت به اهل‌بيت پيغمبر ارادت دارند. يک عدّه‌ي خيلي معدود و قليلي به‌‌عنوان نواصب(۱) در تاريخ بودند که آنها هم به احتمالي انگيزه‌هايشان انگيزه‌هاي سياسي بود، نه به معناي واقعي انگيزه‌ي ديني؛ لکن قاطبه‌ي مسلمين، از صدرِ اوّل تا امروز محبّ اهل‌بيت محسوب ميشوند. خب، همين يک جمله براي ما يک درس است؛ آن درس اين است که پس به‌وسيله‌ي محبّت اهل‌بيت، ميشود در ميان مسلمين اجماع ايجاد کرد؛ ميشود اين را يک محوري قرار داد براي اتّحاد و اتّفاق مسلمين. همچنان‌‌‌‌که وجود مبارک پيغمبر اسلام وسيله و محور وحدت بين مسلمين است، و همچنان‌که قرآن و کعبه‌ي شريف محور اتّحاد مسلمين است، محبّت اهل‌بيت هم ميتواند محوري باشد براي اتّحاد مسلمين و دلها را به هم نزديک کند.

و من به شما برادران عزيز عرض ميکنم که امروز دنياي اسلام به اين اتّحاد و اين همدلي بشدّت نيازمند است. امروز پيکر دنياي اسلام زخم‌خورده است؛ امروز دشمنان اسلام توانسته‌اند با ايجاد جنگ و خِلاف در بين خود مسلمين، آنها را فَشَل کنند، آنها را مشغول به خود کنند و دشمنان آنها را در حاشيه‌ي امن نگه ‌دارند. در منطقه‌ي غرب آسيا، رژيم غاصب صهيونيست در امنيت به سر ببرد، [ولي] مسلمانها به جان هم بيفتند! اين حقيقت و واقعيتي است که امروز وجود دارد؛ و اين کار، کار دشمنان اسلام است؛ کار آمريکا است، کار صهيونيسم بين‌المللي ا‌ست، و کارِ ادامه‌هاي آنها و همکاران آنها در اين منطقه است. با کمال تأسّف بايد قبول کنيم که در درونِ خودِ امّتِ اسلامي و دولتهاي اسلامي، کساني هستند که همان کاري را که آمريکا ميخواهد و صهيونيست ميخواهد، انجام ميدهند؛ مخارجش را عهده‌‌دار ميشوند، مقدّماتش را فراهم ميکنند، ابزار آنها ميشوند؛ براي چه؟ براي جراحت وارد کردن بر پيکر امّت اسلامي. در يک‌ چنين شرايطي اتّحاد امّت اسلامي اوجب واجبات است؛ بايد دُور هم جمع بشويم.

محبّت اهل‌بيت ريشه‌ي قرآني دارد، ريشه‌ي حديثي دارد؛ يک امر جديد نيست. حديثِ متّفقٌ‌عليهِ بينِ فِرَقِ اسلامي که حديث ثقلين است -اِنّي‌ تارِکٌ‌ فيکُمُ الثَّقَلَينِ کِتابَ اللهِ وَ عِترَتي اَهلَ بَيتي فَاِنَّهُما لَن يفتَرِقا حَتَّى يرِدا عَلَي الحَوض-(۵) اگرچه آنچه به ما تعليم ميدهد، متابعت از اهل‌بيت است، لکن متابعت بدون محبّت معنا ندارد؛ محبّت هم از اين حديث فهميده ميشود. اينکه در قرآن ميفرمايد: اِنَّما يريدُ اللهُ لِيذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ اَهلَ البَيتِ وَ يطَهِّرَکُم تَطهيرًا،(۶) اين پاکيزگي و طهارتي که خداي متعال اراده کرده است در اهل‌بيت وجود داشته باشد، مقتضي همين عشق و محبّتي است که مسلمانها به اهل‌بيت دارند؛ پس اين ميشود وسيله‌ي اتّحاد مسلمانها.

دشمنان اسلام مصلحتشان در اين است که جنگ را به درون دنياي اسلام بکشانند، و متأسّفانه کشانده‌اند. ما ايستاده‌ايم در مقابل اين توطئه‌ي دشمن و خواهيم ايستاد. و من به شما عرض بکنم، ما معتقديم که به توفيق الهي و به اراده‌ و مشيت الهي و باذن‌الله‌تعاليٰ، ما در اين مقابله بر دشمنمان پيروز خواهيم شد.

امروز فلسطين مسئله‌ي اوّل دنياي اسلام است. هرکسي مسئله‌ي فلسطين را درست بفهمد و تصوّر بکند، اذعان ميکند به اينکه مسئله‌ي فلسطين، مسئله‌ي اوّل دنياي اسلام است. کليد غلبه‌ي بر دشمنان اسلام مسئله‌ي فلسطين است. و مهم‌ترين مسئله‌ي دنياي اسلام، امروز مسئله‌ي فلسطين است؛ چرا؟ چون فلسطين يک کشوري است اسلامي، اين [کشور] را آمده‌اند غصب کرده‌اند، از مردمش گرفته‌اند. بحث غصب يک روستا و يک شهر نيست؛ دشمن، يک کشور را غصب کرده است و آن را پايگاهي قرار داده است براي اخلال کردن در امنيت کشورهاي اين منطقه؛ با غدّه‌ي سرطاني بايد مبارزه کرد. حالا شما ملاحظه کنيد؛ کسي در کسوت مفتي دين، فتوا بدهد بر اينکه مبارزه‌ي با صهيونيسم حرام است و کمک به فلان گروهي که با صهيونيسم مبارزه ميکنند جايز نيست! اين حقيقتاً فاجعه است که کساني در دنياي اسلام اين‌جور بر خلاف مصالح اسلام عمل بکنند، با دشمنان ارتباطات دوستانه داشته باشند؛ درست برخلاف نصّ صريح قرآن که مؤمنين را «اَشِدّآءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَمآءُ بَينَهُم‌»(۷) معرّفي ميکند، اينها «اشدّاء علي المسلمين» و رحماء با کفّارند؛ با آنها خوبند امّا با مسلمين ببينيد چه ميکنند! اين اختلاف‌افکني، اين ايجاد شجره‌ي خبيثه‌ي داعش و امثال داعش در عراق در سوريه و در نقاط ديگر.

البتّه اين شجره در عراق و سوريه ورافتاد امّا نميشود مطمئن بود، و ممکن است در جاي ديگري اين بساط را پهن کنند؛ آمريکا از دشمني با اسلام دست بر نميدارد. بايد بيدار باشيم؛ بايد هوشيار باشيم؛ بايد آمادگي‌هاي خودمان را حفظ کنيم؛ نبايستي غافلگير بشويم. اميرالمؤمنين (عليه‌السّلام) در نهج‌البلاغه ميفرمايد: وَ اللهِ لَا اَکونُ کَالضَّبُعِ تَنامُ عَلىٰ طولِ اللَدم؛ ما بايد اين‌جوري باشيم؛ نميتوانيم به خواب برويم، نميتوانيم غفلت کنيم؛ نميتوانيم کيد دشمن را نديده بگيريم. بايد بيدار باشيم.

اين بيداري اقتضائاتي دارد؛ يکي از اقتضائاتش همين برادري و محبّت است که بايد داشته باشيم. اين محبّت اقتضا ميکند مبارزه و مقابله‌ي با عواملي را که با دنياي اسلام دارند صريحاً دشمني ميکنند يا به آن دشمنها کمک ميکنند؛ شما در کشورهاي مختلف پيام‌آور اين روحيه بايد باشيد؛ آمادگي را در مسلمانها براي مواجهه و مقابله حفظ کنيد. مقصود همه‌جا جنگ نظامي نيست؛ (بلکه) بايستي ذهنها را در مخاطبين خودتان -مردمي که سخن شما را مي‌شنوند- آشنا کنيد با حقايقي که امروز در دنياي اسلام وجود دارد. ما اين وظيفه را قطعاً از دست نخواهيم گذاشت؛ ما اين وظيفه را رها نخواهيم کرد و مطمئنّيم که خداي متعال در پيشرفت اين کار به ما کمک خواهد کرد. آنهايي که برخلاف آيه‌ي قرآن که فرمود «يٰاَيهَا الَّذينَ ءامَنوا لا تَتَّخِذوا عَدُوّي وَ عَدُوَّکُم اَولِيآءَ تُلقونَ اِلَيهِم بِالمَوَدَّة»، کساني را که دشمن مسلمينند و دشمن اسلامند و دشمن خدايند به دوستي ميگيرند و مودّت خودشان را با آنها برقرار ميکنند، اينها دشمنان حقيقي اسلام هستند در درون جامعه‌ي اسلامي.

بحمدالله امروز دنياي اسلام بيدار شده است. ما مسلمين در کشورهاي مختلف، يک واقعيت عظيم هستيم؛ ما يک واقعيت تحميل‌شده‌ي بر استکبار و بر کفر هستيم. در مقابل کفر و استکبار، امروز دنياي اسلام ميتواند بِايستد و حرف خود را به کرسي بنشاند. بحمدالله در جغرافياي ايران، حکومتي به نام اسلام وجود دارد که افتخار ميکند به اينکه حکومت اسلامي است. البتّه ما به تمام آرزوهاي خودمان در تحقّق حاکميت اسلام در کشور نرسيده‌ايم؛ ما در نيمه‌ي راهيم، ما در وسط راهيم، امّا هدفمان تحقّق همه‌ي اهداف اسلامي و تحکيم کامل شريعت اسلامي است. اين هدف ما است و اين هدف را به توفيق الهي و باذن‌الله‌تعاليٰ دنبال خواهيم کرد و اين خود وسيله‌ي پيروزي بر دشمنان اسلام خواهد بود؛ امروز اين واقعيت در اينجا وجود دارد.

برادران عزيز، خواهران عزيز! قريب چهل سال از تشکيل جمهوري اسلامي ميگذرد؛ از روز اوّل تا امروز، آمريکا با ما دشمني کرده است، جبهه‌ي کفر و استکبار و صهيونيسم با ما دشمني کرده‌اند، توطئه کرده‌اند و هرچه توانسته‌اند عليه ما به کار برده‌اند: تحريم کردند، حمله‌ي نظامي کردند، کارهاي گوناگون کردند؛ علي‌رغم آنها، در طول اين قريب چهل سال، ما به‌طور پيوسته پيشرفت کرده‌ايم. امروز، به توفيق الهي، پيشرفتهاي جمهوري اسلامي نسبت به ۳۰ سال پيش و ۳۵ سال پيش قابل مقايسه نيست؛ آنها خواسته‌اند ما را از بين ببرند، خداي متعال علي‌رغم آنها ما را تقويت کرده است، به ما قوّت داده است، ما را از آنچه خودمان هم آرزو داشتيم قوي‌تر کرده است؛ امروز جمهوري اسلامي بحمدالله در منتهاي قدرت و قوّت است و ايستاده است. و ما حرفمان را صريح ميزنيم و پاي حرفمان مي‌ايستيم و هر جايي که احتياج به حضور ما باشد، هر جايي که احتياج باشد به کمک ما در مواجهه و مقابله‌ي با کفر و استکبار، کمکمان را به آنجا ميکنيم؛ اين را صريح ميگوييم، اِبا هم نميکنيم از گفتن اين مطلب در مقابله و مواجهه‌ي با دنياي کفر و استکبار؛ ما ملاحظه‌ي هيچ‌کس را نميکنيم و سخن خودمان و حرف دل خودمان را صريح ميزنيم. امروز يک چنين واقعيتي است در دنياي اسلام و اميدواريم که به توفيق الهي روزي فرا برسد که فلسطين به مردم فلسطين برگردد و مردم فلسطين مالک سرزمين خودشان بشوند و آوارگان فلسطين به فلسطين برگردند؛ آن روز، روز جشن و عيد دنياي اسلام خواهد بود و آن روز ضربه‌ي واقعي و شکننده‌ي کمر استکبار بر او وارد خواهد شد و ما براي آن تلاش ميکنيم و کار ميکنيم و ان‌شاءالله آن روز فراخواهد رسيد. من بار ديگر به همه‌ي شما برادران و خواهران عزيز خوشامد عرض ميکنم و همه‌ي شما را به خدا مي‌سپارم و اميدوارم ان‌شاءالله اين اجلاس شما اجلاس مبارکي باشد.

والسّلام عليکم و رحمةالله و برکاته


آخرین کتاب ها