بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌
1396/9/25
بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌
بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌


بسم الله الرّحمن الرّحيم
الحمدلله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام علي سيدنا و نبينا ابي‌القاسم المصطفي محمّد و علي آله الطّيبين الطّاهرين و صحبه المنتجبين و من تبعهم باحسان الي يوم الدّين.

 
تبريک عرض ميکنم ميلاد مسعود و پُربرکت حضرت نبي مکرّم اسلام و همچنين ولادت باسعادت فرزند آن بزرگوار، حضرت جعفربن‌محمّدٍ الصّادق (عليه و علي آبائه السّلام) را به همه‌ي شما حضّار محترم، ميهمانان عزيز، سفراي کشورهاي اسلامي که تشريف داريد، ميهمانان محترم هفته‌ي وحدت و به همه‌ي ملّت ايران و به همه‌ي امّت اسلامي و به همه‌ي آزادگان عالم؛ اميدواريم اين روز، اين ولادت، موجب آن بشود که همه‌ي ما تنبّه تازه‌اي پيدا کنيم نسبت به وظيفه و راهي که امروز به برکت ميلاد پيغمبر در مقابل ما است و بايد آن را بپيماييم.

 
وجود مبارک پيغمبر، رحمت بود؛ رحمةً للعالمين بود. اين رحمت، هم به پيروان آن بزرگوار و [هم به] کساني که راه او را و هدايت او را بپذيرند، سرايت ميکند؛ مرحوم(۲) ميشوند، مورد رحمت الهي قرار ميگيرند. فرمود: فَسَاَکتُبُها لِلَّذينَ يتَّقُونَ وَ يؤتُونَ الزَّکو'ةَ وَ الَّذينَ هُم بِـايٰتِنا يؤمِنُونَ * اَلَّذينَ‌ يتَّبِعُونَ‌ الرَّسُولَ النَّبِي الاُمِّي الَّذي يجِدُونَهُ مَکتُوبًا عِندَهُم فِي التَّوريٰةِ وَ الاِنجيلِ؛(۳) آن کساني که تبعيت ميکنند از اين بزرگوار، دنبال او حرکت ميکنند، هدايت او را ميپذيرند، مشمول رحمت الهي هستند؛ اين وعده‌ي الهي است و بُروبرگرد ندارد. دنياي اسلام و امّت اسلامي فرازونشيب‌هاي زيادي را طي کرده است، امّا آن‌وقتي از رحمت دنيوي و اخروي الهي برخوردار شده است که تبعيت کرده است؛ فَالَّذينَ ءامَنوا بِهٖ وَ عَزَّرُوهُ وَ نَصَرُوهُ‌ وَ اتَّبَعُوا النّورَ الَّذي اُنزِلَ مَعَهُ اُولٰئِکَ هُمُ المُفلِحُون؛(۴) [البتّه] آنهايي که دنبال کنند حرکت اين بزرگوار را.

 
پيغمبر اکرم براي عامّه‌ي مردم طيبات را آورد، براي عامّه‌ي مردم نجات از اسارتها را آورد؛ آنچه پيغمبر هديه کرد به بشريت، مخصوص جمعي، دونِ(۵) جمعي نيست، مال همه‌ي بشريت است. آن کساني بهره‌مند ميشوند که از او پيروي کنند و تبعيت کنند؛ اين اغلالي که بر گردن و دست و پاي انسانها بسته ميشود و آنها را از حرکت، از پرواز باز ميدارد، از معنويت دور ميکند و زندگي را بر آنها تلخ ميکند، اين اسارتها را پيغمبر اسلام از دست و پاي مردم باز ميکند. اين اسارتها چيست؟ اين اسارتها، اسارت ظلم قدرتها است، استکبار مستکبرين است، وجود اختلاف طبقاتي است، اشرافيتهاي ظالمانه و متکبّرانه است؛ اينها است؛ پيغمبر با اينها مقابله کرد، با اينها مبارزه کرد. ملّتها ميتوانند همين راه را ادامه بدهند در صورتي که بِايستند، در صورتي که استقامت بکنند؛ [ملّتها] ميتوانند بر قدرتها فائق بيايند. بله، امروز توطئه‌هاي بزرگي از طرف قدرتمندان عالم در مقابل امّت اسلامي در جريان است، لکن در مقابل اين توطئه‌ها ميشود ايستاد، ميشود اينها را خنثي کرد. حضرت موسيٰ (عليٰ نبينا و عليه السّلام) به خداوند متعال عرض کرد: رَبَّنا اِنَّکَ ءاتَيتَ فِرعَونَ وَ مَلَاَهُ زينَةً وَ اَموالًا فِي الحَيوٰةِ الدُّنيا رَبَّنا لِيضِلّوا عَن سَبيلِکَ رَبَّنا اطمِس عَلىٰ‌ اَموالِهِم وَ اشدُد عَلىٰ‌ قُلوبِهِم فَلا يؤمِنُوا حَتَّى يرَوُا العَذابَ الاَليم‌؛(۶) نفرين کرد. فرعون در مقابل حضرت موسيٰ يک قدرت فائقه‌اي(۷) بود؛ زينت، اموال، استعداد، سلاح، پول، همه چيز در اختيار او بود؛ موسيٰ دست‌تنها بود؛ از خداي متعال درخواست کرد، استغاثه کرد؛ خداوند متعال در جواب فرمود: قالَ قَد اُجيبَت دَعوَتُکُما؛(۸) دعاي شما دو نفر را -موسيٰ و هارون را- ما قبول کرديم، مستجاب کرديم، امّا شرط دارد: فَاستَقيما وَ لا تَتَّبِعآنِّ سَبيلَ الَّذينَ لا يعلَمون؛(۹) بِايستيد، استقامت کنيد. استقامت در ميدان جنگ نظامي يک‌جور است، در ميدان جنگ سياسي يک‌جور است، در ميدان جنگ اراده‌ها يک‌جور است؛ در همه‌ي اينها استقامت لازم است. اگر ملّتها و زبدگان و نخبگان استقامت را فراموش نکنند، قطعاً پيروزي نصيب خواهد شد. بله، امروز در مقابل امّت اسلامي صف کشيده‌اند؛ آمريکا، استکبار جهاني و دنباله‌هايشان، صهيونيسم، رژيم صهيونيستي، مرتجعين، پول‌پرستان عالم، شهوت‌رانانِ ميان مسلمانان که وابسته‌ي به آن قدرتها هستند، اينها همه در مقابل اسلام، در مقابل راه پيغمبر صف کشيده‌اند؛ اِنَّکَ ءاتَيتَ فِرعَونَ وَ مَلَاَهُ زينَةً وَ اَموالًا فِي الحَيوٰةِ الدُّنيا؛ بله، امروز فرعون اينها هستند؛ فرعون، امروز آمريکا است؛ فرعون، امروز رژيم صهيونيست است؛ فرعون، همين دنباله‌روهاي اينها هستند در منطقه که بتدريج ميخواهند مسلمانها را به جان هم بيندازند و در منطقه جنگ ايجاد کنند که امروز اين نقشه‌ي آمريکا است؛ اين را همه توجّه داشته باشند، همه بدانند. خود سياستمداران آمريکايي در تحليل‌هايشان، در حرفهايشان، خواسته يا ناخواسته اعتراف کردند که بايد در منطقه‌ي غرب آسيا جنگ ايجاد کنيم، اختلاف ايجاد کنيم، اينها را به جان هم بيندازيم؛ براي اينکه رژيم صهيونيستي در حاشيه‌ي امن قرار بگيرد، راحت باشد؛ براي اينکه اينها نتوانند پيشرفت کنند؛ براي اينکه از جسم امّت اسلامي آن‌قدر خون برود که بي‌حال بشود، ضعيف بشود، قدرت ايستادگي نداشته باشد؛ در مقابل اين بايد چه‌کار کرد؟ فَاستَقيما وَ لاتَتَّبِعآنِّ سَبيلَ الَّذينَ لايعلَمون؛(۱۰) دنبال راه جهّال نرويم.

 
امروز متأسّفانه هستند حاکماني در اين منطقه و نخبگاني در اين منطقه که به ساز آمريکا ميرقصند! آنچه آنها ميخواهند، انجام ميدهند؛ براي آنها کار ميکنند عليه امّت اسلامي و عليه اسلام! اينها به ضرر اسلام است! ما هيچ انگيزه‌اي براي اختلاف با دولتهاي مسلمان نداريم؛ ما معتقد به وحدتيم، ما علاقه‌مند به وحدتيم. اين ايام، ايام هفته‌ي وحدت است. هفته‌ي وحدت را امام بزرگوار ما اعلام کرد؛ وحدت بين فِرَق اسلامي. و خدا را سپاسگزاريم که جمهوري اسلامي و ملّت ايران توانستند در عمل، بين خودشان و برادران مسلمانشان از فِرَق مختلف اسلامي، وحدت و برادري را ايجاد کنند. ما هيچ مشکلي و مسئله‌اي نداريم؛ امّا در مقابلِ اين حرکت طالب وحدت، و دنبالِ حرکتِ علاقه‌مندِ به وحدت و مُستَهدِف(۱۱) وحدت، کساني هستند که تصميمشان بر ايجاد اختلاف و بر ايجاد جنگ است؛ سياستشان اين است و دارند دنبال ميکنند اين کار را.

 
خب چه‌کار کنيم در مقابل اينها؟ در مقابل اين کساني که سياست آمريکا را در اين منطقه دنبال ميکنند، چه بايد کرد؟ زبان ما زبان نصيحت است؛ بله، جهّالِ بعضي از اين دولتها نسبت به ملّت ايران و جمهوري اسلامي حرفهايي ميزنند که اينها قابل اعتنا نيست؛ بناي بر جواب دادن به تُرَّهات(۱۲) آنها نيست؛ ما بناي بر نصيحت داريم، ما نصيحت ميکنيم. اين کاري که بعضي از دولتهاي منطقه، امروز دارند انجام ميدهند در خدمت آمريکا، اين به ضرر خود آنها است؛ اين عاقبتش هماني است که در قرآن فرمود: خودشان را نابود ميکنند. دشمن هر کاري بتواند، انجام ميدهد. در داخل منطقه‌ي ما اين تکفيري‌ها را راه انداختند براي اينکه به خيال خودشان جنگ مذهبي راه بيندازند، امّا خداي متعال توي دهن اينها زد و جنگ مذهبي راه نيفتاد و راه نخواهد افتاد. ما در مقابل تحريک‌شدگان دشمن، ايستادگي کرديم، ايستاديم و بحمدالله موفّق هم شديم، لکن مسئله‌ي‌ آنها مسئله‌ي مزدوري دشمن بود؛ جنگ مذهبي نبود، جنگ طائفي نبود، جنگ فرقه‌اي نبود. دشمن اين را ميخواست؛ دشمن ميخواست جنگ سنّي و شيعه راه بيندازد، منتها فرمود: اَلحَمدُللهِ الَّذي جَعَلَ اَعدائَنا مِنَ الحُمَقاء، خداوند متعال، دشمنانِ ما را احمق قرار داده. داعش در اين منطقه تعداد افرادي که از سنّي‌ها کشت و نابود کرد، بيشتر بود از آن تعداد افرادي که از شيعه کشت! اينها ميخواستند جنگ سنّي و شيعه راه بيندازند. خداي متعال توي دهنشان زد. مقابله‌ي ما با نيروهاي تکفيري، مقابله‌ي با ظلم بود، مقابله‌ي با تحريف اسلام بود؛ مبارزه‌ي با گروهِ وحشي دور از اخلاق اسلامي و مدنيت اسلامي‌ و حقيقت اسلام بود که انسانها را زنده‌‌زنده آتش ميزدند‌، انسانها را زنده‌زنده پوست ميکندند، خانواده‌هاي مسلمان را به اسارت ميگرفتند و فساد سياسي، فساد جنسي، فساد مالي، فساد عملي، همه‌جور فسادي، اينها را فرا گرفته بود. اينها عامل آمريکا بودند، عامل صهيونيسم بودند، دنباله‌هايشان هم هرجا باشند عامل آمريکا و عامل صهيونيسم‌اند. اين يک واقعيتي است؛ ما در مقابل اينها ايستاديم. دنياي اسلام اگر بخواهد به عزّت برسد، بايستي وحدت را و اتّحاد و اتّفاق را از دست ندهد. دنياي اسلام اگر بخواهد به قدرت و عزّت برسد، بايد در مقابل صهيونيسم بِايستد.

 
مسئله‌ي فلسطين، امروز در رأس مسائل سياسي دنياي اسلام و امّت اسلامي است. همه موظّفند از فلسطين و آزادي فلسطين و نجات ملّت فلسطين دفاع کنند و برايش مجاهدت کنند و کار کنند. [البتّه] دشمن در اين زمينه هم درمانده است؛ اين را بدانيد. حالا اينکه ادّعا ميکنند ميخواهند قدس را پايتخت رژيم صهيونيستي اعلام بکنند، اين از عجز اينها است، از ناتواني اينها است. در قضيه‌ي فلسطين دستهاي اينها بسته است، با اين کار هم بلاشک ضربه‌ي بزرگ‌تري خواهند خورد و دنياي اسلام در مقابل اينها خواهد ايستاد؛ قطعاً دشمن نميتواند در قضيه‌ي فلسطين، موفّقيت مورد نظر خودش را پيدا کند و فلسطين آزاد خواهد شد؛ ترديدي نيست که فلسطين آزاد خواهد شد. ممکن است اندکي ديرتر، اندکي زودتر، لکن قطعاً اين اتّفاق خواهد افتاد و مبارزه‌ي امّت اسلامي براي نجات فلسطين ان‌شاءالله به نتيجه خواهد رسيد.

 
ملّت ايران بحمدالله با شجاعت خود، با ايمان خود، با بصيرت خود، با استقامت خود، توانسته است راه‌هاي دشوار را طي کند و از بسياري از گردنه‌هاي سخت عبور کند. همه بدانند، دوستان ما در سراسر دنيا بدانند، دشمنان ما هم بدانند! در اين راه‌هايي که ما رفتيم، در طول اين ۳۸ سال بعد از پيروزي انقلاب، مشکلاتي وجود داشته است که ملّتها را از پا مي‌انداخته، [امّا] اين مشکلات نتوانسته است ملّت ايران را از پا بيندازد؛ و آنچه بعد از اين، در مقابل ما مشکل ايجاد کنند، قطعاً از مشکلات قبلي ما کمتر و کوچک‌تر است و توانايي و قدرت ملّت ايران براي مواجهه‌ي با مشکلات از گذشته بمراتب بيشتر است. ما مشکلات را شکست خواهيم داد، به توفيق الهي؛ دشمن نميتواند ملّت ايران را به شکست بکشاند و به عقب‌نشيني وادار کند و ما خواهيم توانست ان‌شاءالله بر همه‌ي مشکلات فائق بياييم و عزّت اسلامي را به همه‌ي ملّتهاي مسلمان نشان بدهيم و پرچم عزّت اسلام را ان‌شاءالله از آنچه هست، بلندتر و سربلندتر کنيم.

 
خداوند متعال، رحمت خودش را بر روح مطهّر امام بزرگوار نازل کند که اين راه را در مقابل ما باز کرد و ارواح طيبه‌ي شهداي عزيز ما را ان‌شاءالله شاد کند که در اين راه جانفشاني کردند و همه‌ي ما را موفّق کند که به آنچه وظيفه‌ي ما است و آنچه از ما در اين برهه‌ي از زمان انتظار ميرود، بتوانيم به بهترين وجهي عمل کنيم.

والسّلام عليکم و‌ رحمة‌الله و برکاته


آخرین کتاب ها