آموزش سواد به بی‌سوادان، پرداخت زکات علم است
1396/10/4
در دیدار با مدیران و مسئولان آموزش و پرورش استان
آموزش سواد به بی‌سوادان، پرداخت زکات علم است
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: انسان باید زکات تمامی داشته‌های خود را پرداخت کند و زکات علم نیز، آموزش سواد به افراد بی‌سواد و کم‌سواد است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان:

آموزش سواد به بی‌سوادان، پرداخت زکات علم است

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در دیدار با مدیران و مسئولان آموزش و پرورش استان کردستان، اظهار کرد: تربیت و تعلیم انسان‌ها وظیفه‌ مهمی است که امروز به عهده شما به عنوان متولی این حوزه قرار گرفته و باید قدردان آن باشید.

وی از پیامبر معظم اسلام به عنوان بزرگترین معلم جهان بشریت نام برد و خاطرنشان کرد: پیامبران به انسان‌ها یاد می‌دهند که چگونه از  گنجینه‌های که خدا در وجودشان قرار داده استفاده کنند.

وی اظهار داشت: تزکیه طهارت است، چرا که اگر انسان رها شود وارد یک سری آلودگی‌ها می‌شود که او را به تباهی می‌کشاند.

وی در ادامه با بیان اینکه زکات موجب پاک شدن مال می‌شود، افزود: هرکس بتواند خود را از بخل نفس حفظ کند در دنیا و آخرت سعادتمند خواهد شد.

به گفته آیت‌الله حسینی‌شاهرودی، زکات در بخش‌های مختلف است که انسان باید آن را پرداخت کند که زکات علم هم باید با آموزش آنچه می‌دانید به دیگران پرداخت کنید تا بتوانید بهترین استفاده را از علمتان ببرید.

وی اضافه کرد: تزکیه موجب طهارت می‌شود و وقتی انسان زکات داشته‌هایش را پرداخت می‌کند به رشد می‌رسد.

وی با بیان اینکه انسان هرچه علم را به دیگران بیاموزد خودش هم چیزهای جدیدی را یاد می‌گیرد، گفت: تکرار علوم و انتقال آن به دیگران موجب برکت و رشد جامعه می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار کرد: کسانی که مدام علم خود را بدون هیچ بخل و حسدی در اختیار دیگران قرار می‌دهد مسیر رشد و ترقی را با شتاب طی خواهد کرد.

وی اذعان داشت: بخشندگی به شکل‌های مختلف است و کسانی که در بخشش مال، علم و دیگر بخش‌ها بیش از پیش اهتمام دارند سود چند برابر آنچه می‌بخشند به دست می‌آورند.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی ارتقای مهارت‌های زندگی را از نیازهای امروز جامعه دانست و گفت: انسان با افزایش این مهارت‌ها می‌تواند مسیر زندگی را به بهترین شیوه طی کند.

وی اضافه کرد: امروز دشمنان تمام تلاش خود را برای گرفتن هویت مسلمانان و باور و اعتقادات آنها بکار گرفته‌اند که باید با آموزش و توانمندسازی افراد مانع از تحقق اهداف دشمنان شویم.

وی با بیان اینکه دین اسلام بهترین برنامه زندگی را برای ما مسلمانان تدوین کرده است، گفت: ما به عنوان مسلمان باید با حفظ هویت دینی و ارزش‌های اعتقادی خود سد محکمی در برابر دشمنان ایجاد کنیم.

به گفته نماینده ولی فقیه در استان کردستان، دین اسلام دین برابری و برادری است و بهترین ارزش و بها را به انسان‌ها داده است لذا شناخت درست از دین اسلام مانع از غفلت انسان‌ها می‌شود و اگر جوانان ما اسلام واقعی را به درستی بشناسند قطعا در دام توطئه‌های دشمنان گرفتار نخواهند شد.

وی با بیان اینکه ایجاد تفرقه و حذف ارزش‌ها و فرهنگ‌ها از اهداف دشمنان برای از بین بردن جوامع اسلامی است، افزود: رواج بی‌بندو باری و ایجاد تفرقه و ترویج ضدارزش‌ها با هدف مشغول کردن افراد جامعه به خود از برنامه‌های استکبار جهانی برای ضربه زدن به جوامع اسلامی است.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی گفت: باید به نحوی فرزندان این مرز و بوم را تربیت کنیم که در کنار شناخت کافی و واقعی از وضعیت جهان توانایی‌های قابل توجهی که در کشور است را ببینند و درک کامل از آن داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: آمریکا امروز بدهکارترین کشور در جهان است اما سیاستمداران این کشور این واقعیت‌ها را از دید جهانی مخفی می‌دارند و اطلاعات غیرواقعی در مورد توانایی اقتصادی ارائه می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار کرد: امروز توانایی نظامی، علمی و اقتدار ایران در حوزه‌های مختلف غیرقابل انکار است و این موضوع برای جامعه جهانی اثبات شده است.

وی با بیان اینکه استکبار جهانی در مباحث مختلف در برابر ایران کم آورده است، گفت: امروز اقتدار ایران اسلامی در عرصه جهانی به ویژه در حوزه دفاع و غیره قابل توجه است.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی در ادامه توسعه و تقویت علم و آگاهی را از نیازهای اساسی در جامعه دانست و افزود: تمام اقشار مردم در جامعه اسلامی باید از نعمت سواد بهره‌مند باشند و در این راستا نباید از هیچ تلاشی فروگذار باشیم.

 

به گفته نماینده ولی فقیه در کردستان، بستر و ظرفیت بعد از پیروزی انقلاب در راستای توسعه و تعلیم و تربیت در ایران اسلامی فراهم شده است و اگر افرادی در این میان از این قافله عقب مانده‌اند به دلیل کم‌کاری و توجه خودشان بوده است.

وی با بیان اینکه کسب علم و دانش از دستورات و تاکیدات دین اسلام است، گفت: از دیدگاه اسلام باید انسان‌ها از گهواره تا گور دانش بیاموزند و در این راستا تلاش و جدیت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: نسل جدید ما باید به نحوی تربیت شود که علم را دوست داشته باشد و با انگیزه تربیت شود.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه باید افراد را به نحوی تربیت کنیم که عاشق علم باشند، گفت: در بحث تعلیم و تربیت و کسب علم اجبار و زور خروجی مطلوبی نخواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در کردستان اضافه کرد: دین اسلام برای تمام زوایا و بخش‌های زندگی انسان برنامه دارد و حرکت براساس این دستورات انسان را به سعادت دنیا و قیامت می‌رساند.

وی با بیان اینکه هرچه علم پیشرفت می‌کند اهمیت دستورات اسلام بیشتر احساس می‌شود، گفت: دستورات قرآن با وجود گذشت بیش از 1400 سال از ظهور دین اسلام تازه مشخص می‌شود.

وی گفت: هدف از تحصیل و کسب علم نباید فقط کسب مدرک باشد و معلومات افراد تنها به روز امتحان و گرفتن نمره قبولی خلاصه شود.

به گفته وی، علم بر مبنای فهم است و قرآن می‌فرماید نباید علم را حفظ کنید بلکه باید فهم درستی از علم داشت تا اثرگذاری لازم را داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه در بحث تعلیم و تربیت باید از آموزش‌محوری دست برداریم گفت: تعلیم تربیت ما باید بر پایه پژوهش‌محوری باشد تا شاهد خروجی مطلوب باشیم.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی اضافه کرد: ما در عین اینکه باید در زمینه علم‌آموزی اشتیاق ایجاد کنیم باید موضوع پژوهش‌محوری را در راس کار قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه در راستای ایجاد انگیزه چه اقداماتی انجام داده‌ایم، گفت: علم باید به درد انسان بخورد علمی که در زندگی انسان‌های هیچ تاثیری نگذارد ارزشی ندارد.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه علم باید براساس نیاز جامعه باشد، گفت: اگر علم بر اساس نیاز و ظرفیت‌های جامعه ارائه شود دیگر با آمار بالای بیکاران مواجه نخواهیم بود.

 وی گفت: ما تمام توان خود را روی آموزش قرار داده‌ایم ولی روی مسئله تربیت چندان کار نمی‌کنیم.

به گفته وی، باید ارزش‌هایی که افراد به آن توجه کنند در محیط‌های آموزشی به آنها یاد داده شود.

نماینده ولی فقیه در کردستان اضافه کرد: مسوولان باید بدانند که ناامید کردن جوانان بزرگترین خیانت به جامعه است و موجب فرار مغزها می‌شود.

وی از سواد و تربیت به عنوان دو بال مکمل هم نام برد و گفت: علم و تربیت دو بال هستند که جدایی هر کدام از دیگری تعادل را از بین می‌برد.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی گفت: گزینش‌ها باید براساس شایستگی‌ باشد تا افراد توانمند در جایگاه واقعی خود قرار گیرند و با این کار بستر رشد جامعه را به بهترین نحو فراهم سازیم.

نماینده ولی فقیه در کردستان در پایان گفت: اگر در زمینه گزینش افراد حق را رعایت کنیم افراد توانمند در جای اصلی خود قرار می‌گیرند و بسیاری از مشکلات امروز در جامعه حل خواهد شد.

انتهای پیام

 


آخرین کتاب ها