روحانيون نقش مهمي در بصيرت افزايي جامعه دارند/ قاچاق بزرگترين لطمه را به اقتصاد مي زند
1396/10/6
جمع ماموستايان شهرستان بانه
روحانيون نقش مهمي در بصيرت افزايي جامعه دارند/ قاچاق بزرگترين لطمه را به اقتصاد مي زند
نماينده ولي فقيه در کردستان گفت: روحانيون نقش مهمي در بصيرت افزايي و روشنگري جامعه دارند و ايجاد بسترهاي لازم براي ارتقاي تحصيل و رفاه آنان ضروري است.

نماينده ولي فقيه در کردستان:

روحانيون نقش مهمي در بصيرت افزايي جامعه دارند/ قاچاق بزرگترين لطمه را به اقتصاد  مي زند

 

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر نماينده ولي فقيه در کردستان، آيت الله سيدمحمد حسيني‌شاهرودي در جمع ماموستايان شهرستان بانه اظهار کرد: تمام مشکلاتي که در اين جلسه که از سوي جامعه روحانيون مطرح شد را پيگيري خواهيم کرد هر چند تلاش‌هاي زيادي براي حل اين مشکلات انجام شده است.

وي ضمن اشاره به اينکه 80 ميليارد ريال بودجه به روحانيون اهل سنت اختصاص يافته است، تصريح کرد: يک ريال از اين اعتبار به عنوان شهريه به روحانيون اهل تشييع داده نمي‌شود و کلا مربوط به علماي اهل سنت است.

نماينده ولي فقيه در کردستان همچنين گفت: روحانيون در قبال خدماتي که ارائه مي‌کنند هزينه مي‌گيرند.

آيت الله حسيني‌شاهرودي اضافه کرد: بر اساس تاکيد رهبري و تصويب شوراي نمايندگان و شوراي برنامه ريزي مدارس تصويب شده، در ارائه خدمات نبتيد بين حوزه‌هاي علميه شيعه و سني فرق وجود داشته باشد.

وي افزود: بايد از محل زکات کمک‌هايي براي جامعه روحانيون اهل سنت گرفته شود تا بتوانيم زمينه حمايت از آنها را فراهم سازيم.

وي اضافه کرد: روحانيت از نظر کاري بازنشستگي ندارند و در گذشته بعد از مرگ ماموستايان خانواده‌هاي آنان به لحاظ مادي دچار مشکل مي‌شدند.

نماينده ولي فقيه در کردستان افزود: در حال حاضر جداي از بحث بيمه ماموستايان، مسکن آنها هم مورد توجه قرار گرفته است لذا بايد موانع شرعي در زمينه دريافت تسهيلات رفع شود.

حسيني‌شاهرودي اضافه کرد: در جمهوري اسلامي هرچه خلاف قانون و اسلام باشد مورد قبول نيست و اجراي آن غيرقانوني خواهد بود.

وي در زمينه ارتقاي تحصيلي جامعه روحانيت اهل سنت کردستان نيز گريزي زد و افزود: مدارس علوم ديني و توسعه آنها در سفر مقام معظم رهبري مورد تاکيد قرار گرفت و اعتباراتي نيز  به آنان اختصاص يافته است که مراحل ساخت مدارس برخي از شهرستان اتمام شده است.

نماينده ولي فقيه در کردستان اضافه کرد: مرکز تخصصي علوم ديني امام شافعي نيز به عنوان نخستين مرکز تخصصي دنيا با پذيرش دانشجويان در دو مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد در جوار مسجد قبا سنندج فعاليت مي‌کند.

آيت الله حسيني‌شاهرودي افزود: مشکل گذشته مدارک روحانيون اهل سنت هم حل شده و اکنون مدارک طلاب از وزارت علوم است.

نماينده ولي فقيه در کردستان خواستار تلاش جامعه روحانيون در بحث تربيت طلاب جوان شد و گفت: مشکلي در تامين بيمه و ساير مسائل طلاب نداريم و اين انتظار وجود دارد که روحانيون در زمينه تشويق و ترغيب جوانان به اين سمت تلاش کنند.

وي با بيان اينکه امروز مقاطع تحصيلي تا سطح دکترا در فقه شافعي داريم، اظهار کرد: اين مرکز تخصصي امام شافعي نيز تنها در رشته‌هاي مختلف ارائه خواهد کرد.

وي افزود: طي اين چند سال با وجود مشکلات مالي که وجود دارد منابع اهل سنت بسيار خوبي خريداري و در کتابخانه امام خامنه‌اي قرار داده شده است.

وي در ادامه گفت: سايت شافعي‌نيوز بستر بسيار ارزشمندي براي ترويج فقه شافعي است که مطالبي به 5 زبان دنيا براي علاقمندان ارائه مي‌شود.

وي با بيان اينکه کارهاي زيادي در راستاي خدمات‌رساني به جامعه روحانيون اهل سنت انجام گرفته اما هنوز عقب‌ماندگي‌هاي زيادي داريم که بايد جبران شود، گفت: روحانيون به عنوان اقشار تاثيرگذار نياز هميشگي جوامع هستند و بايد مورد توجه قرار گيرند.

وي در ادامه به بحث مرز نيز گريزي زد و خاطرنشان کرد: ساماندهي مرز در راستاي استفاده از مرز به نفع خود مردم مناطق مرزي است.

وي از قاچاق به عنوان يکي از معضلات اقتصادي در جوامع نام برد و اظهار داشت: قاچاق بزرگترين لطمه را به اقتصاد و اشتغال در هر جامعه‌اي وارد مي‌کند.

به گفته وي، مرزها در هر کشوري در کنار فرصت‌هايي که ايجاد مي‌کنند تهديد هستند و اگر به خوبي مديريت نشوند لطمه‌هاي بزرگي را به جامعه وارد مي‌کنند.

وي با بيان اينکه ساماندهي مرز مانع از سوءاستفاده سودجويان از اين ظرفيت مي‌شود، گفت: اگر دولت هزينه‌هاي ساماندهي مرز را به خود تحميل مي‌کند به دليل اين است که مردم خود مناطق مرزي از مرز متنعم شوند.

آيت الله حسيني‌شاهرودي با بيان اينکه مردم کردستان کمترين سود را از وجود مرز مي‌برند، گفت: ترانزيت مرزهاي کردستان خروجي به جز تلفات جاده‌اي براي مردم کردستان نداشته است.

وي اضافه کرد: ساماندهي اصولي مرز مي‌تواند بستر را براي بهره‌مندي مردم منطقه و توسعه هرچه بيشتر نقاط مرزي در استان فراهم سازد که تحقق اين مهم نياز به تعامل و همراهي همه مردم و مسوولان دارد.

وي اظهار داشت: بايد مردم مناطق مرزي با دريافت سود ناشي از معاملات مرزي ديگر نيازي به انجام کولبري و تحمل خطرات ناشي از آن نباشد.

آيت الله حسيني‌شاهرودي با بيان اينکه ساماندهي مرز در بحث تامين امنيت ضروري است، افزود: امروز دشمنان با تمام توان دنبال ايجاد ناامني در کشورهاي مسلمان به ويژه ايران هستند.

انتهاي پيام


آخرین کتاب ها