نگاه اسلامي به اقتصاد يکي از شاخص‌هاي نظام اسلامي است
1396/10/10
ديدار با مسئولان کميته امداد امام خميني(ره) کردستان
نگاه اسلامي به اقتصاد يکي از شاخص‌هاي نظام اسلامي است
نماينده ولي فقيه در استان کردستان گفت: يکي از شاخص‌هاي نظام اسلامي ايجاد نگاه اسلامي به اقتصاد است چون با نگاه ليبرالي، اقتصاد و مشکلات اين حوزه حل نمي‌شود لذا اگر مي‌خواهيم فقر در جامعه حذف شود بايد نگاه اسلامي به اقتصاد داشته باشيم.

نماينده ولي فقيه در استان کردستان:

نگاه اسلامي به اقتصاد يکي از شاخص‌هاي نظام اسلامي است

نماينده ولي فقيه در استان کردستان گفت: يکي از شاخص‌هاي نظام اسلامي ايجاد نگاه اسلامي به اقتصاد است چون با نگاه ليبرالي، اقتصاد و مشکلات اين حوزه حل نمي‌شود  لذا اگر مي‌خواهيم فقر در جامعه حذف شود بايد نگاه اسلامي به اقتصاد داشته باشيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در کردستان، آيت الله سيدمحمد حسيني‌شاهرودي در ديدار با مسئولان کميته امداد امام خميني(ره) کردستان اظهار کرد: امام حسين(ع) مي فرمايند در خدمت به نيازمندان و پاسخگويي به حاجات آنان همواره پيش‌قدم باشيد که شما کارکنان کميته امداد توفيق خدمت به بندگان و افراد نيازمند را داريد و اين جاي شکر دارد لذا بايد تلاش کنيد تا ديدن مشکلات مردم برايتان عادي نشود.

وي تشکيل کميته امداد را يکي از اقدامات بسيار ارزشمند نظام مقدس جمهوري اسلامي به فرمان امام راحل دانست و گفت: قطعا توجه به اقشار نيازمند به صورت هدفمند، بدون ايجاد چنين نهادهايي که به صورت خاص به موضوع فقرا و رفع مشکلات آنان بپردازد، امکانپذير نبود.

به گفته نماينده ولي فقيه در استان کردستان، يکي از شاخص‌هاي نظام اسلامي ايجاد نگاه اسلامي به اقتصاد است چون با نگاه ليبرالي، اقتصاد و مشکلات اين حوزه حل نمي‌شود  لذا اگر مي‌خواهيم فقر را در جامعه حذف کنيم بايد نگاه اسلامي به اقتصاد داشته باشيم.

وي خاطرنشان کرد: قوانين ما بر اساس سيستم ليبراليستي نيست که چنين نگاهي به اقتصاد وجود داشته باشد و حتي نوع سياست‌هايي که مقام معظم رهبري اتخاذ کرده‌اند براساس قوانين اسلامي است، اما نوع اجراي اين سياست‌ها و اين قوانين در دولت‌ها متفاوت است.

حسيني‌شاهرودي اذعان داشت: يکي از مشکلات امروز که به اقتصاد ما ضربه مي‌زند قاچاق است و برخورد با قاچاق کالا که به صورت کلان وارد کشور ميشود ضروري بوده و بهترين کمک به اقتصاد کشور خواهد بود.

وي اظهار داشت: بايد زمينه توليد انبوه کالاهايي که قرار است به صورت قاچاق از مرزها وارد کشور شود، فراهم شده و با قيمت ارزان تر در اختيار مردم قرار گيرد و حتي به خارج از کشور صادر کنيم.

نماينده مردم کردستان در مجلس خبرگان اضافه کرد: با وجود اينکه شايد به لحاظ نقدينگي سه برابر رشد داريم اما مردم با مشکلات مالي روبرو هستند و دليل اصلي آن تجميع پول‌ها در يک جا است.

وي اذعان داشت: تا نگاه ليبرالي به اقتصاد اصلاح نشود مشکلات اقتصادي همچنان پابرجاست و تنها راه نجات از وضعيت کنوني، حاکم شدن نگاه اسلامي بر اقتصاد است.

وي پرداخت زکات مال را از راهکارهاي مناسب براي تحقق عدالت اجتماعي در هر جامعه‌اي به ويژه جوامع اسلامي دانست و اضافه کرد: اغنيا بايد با پرداخت زکات مال خود بستر توانمندسازي اقشار نيازمند جامعه را فراهم سازند.

حسيني‌شاهرودي افزود: در حال حاضر متاسفانه بخل، حرص و فساد اخلاقي بر برخي ثروتمندان حاکم شده و همين امر موجب مي‌شود زکات مال خود را پرداخت نکرده و مالشان را در مسير اسراف و اشرافي‌گري هزينه کنند.

وي خاطرنشان کرد: اگر کسي بتواند خود را از بخل نفس حفظ کند در بخشش مال هم دريغ نمي‌کند و همين امر بستر را براي ايجاد تعادل اجتماعي در جامعه فراهم مي‌سازد.

نماينده ولي فقيه در استان کردستان اظهار داشت: امروز دشمنان به شدت دنبال ترويج فرهنگ و سبک زندگي غربي هستند تا با اين روش جامعه را در جاهليت نگه دارند و جوامع را از درون متلاشي کنند.

وي با بيان اينکه توسعه نبايد به قيمت له‌شدن اقشار کم‌درآمد جامعه هزينه شود، گفت: بايد جداي از توسعه زيرساخت‌ها به بحث حمايت از مردم کم درآمد توجه شود.

حسيني‌شاهرودي ايجاد اشتغال بر اساس ظرفيت‌هاي استان به ويژه در حوزه کشاورزي را مورد تاکيد قرار داد و افزود: اين کار موجب کاهش نرخ بيکاري و توسعه اقتصادي در جامعه مي‌شود.

وي با اشاره به توانايي و ظرفيت استان در حوزه توليد محصولات کشاورزي، گفت: يکي از مشکلات اصلي ما اين است که تنها راه توسعه اشتغال را ايجاد واحدهاي توليدي بزرگ مي‌دانيم.

نماينده ولي فقيه در استان کردستان اضافه کرد: اقدامات نهادهايي مانند کميته امداد در زمينه ايجاد اشتغال قابل تقدير است که بايد اين روش‌ها را به عنوان الگوهاي خوب در زمينه اشتغالزايي در جامعه معرفي و ترويج دهيم.

وي خاطرنشان کرد: آمريکا يکي از بدهکارترين کشورها در جهان است و حتي به لحاظ نظامي نيز قدرت چنداني ندارد در صورتي که ايران، کشوري است که به لحاظ ثروت توانمند است و بايد از تمام ظرفيت‌ها براي ايجاد رفاه هرچه بيشتر مردم استفاده کرد.

حسيني‌شاهرودي اذعان کرد: ايران جداي از توانمندي در بحث نظامي، به لحاظ اقتصادي نيز کشوري غني است اما متاسفانه مديريت اين ثروت مشکل دارد لذا بايد به فرموده مقام معظم رهبري، در توزيع اين ثروت‌ها اقشار مختلف مردم ديده شود تا همه در يک سطح رفاهي مناسب قرار گيرند و مردم دغدغه معيشت نداشته باشند.

 وي در ادامه به رسالت نهادهايي مانند کميته امداد در حمايت و کمک به نيازمندان را بسيار سنگين ارزيابي کرد و گفت: در بحث پرداخت يارانه‌ها نبايد به صورت يکسان به همه نگاه شود در اين راستا اقشار نيازمند بايد به صورت ويژه‌تر ديده مي‌شدند.

حسيني‌شاهرودي در پايان سخنان خود گفت: مسووليت‌ها امانت الهي هستند لذا با امانت‌داري درست مي‌توانيم از اين ظرفيت براي ساختن قيامت خود بهره بگيريم تا فرداي قيامت سرزنش نشويم.


آخرین کتاب ها