امام غزالي در ميان ايرانيان به عنوان متکلم خراساني مشهور است
1396/10/30
کنگره امام محمد غزالي
امام غزالي در ميان ايرانيان به عنوان متکلم خراساني مشهور است
نماينده ولي فقيه در استان کردستان گفت: امنيت ايران در منطقه ناامن خاورميانه نتيجه وحدت شيعه و سني است که همين عامل موجب شده است، توطئه‌هاي دشمنان را خنثي کنند.

نماينده ولي فقيه در استان کردستان:

امنيت ايران در منطقه ناامن خاورميانه نتيجه وحدت شيعه و سني است/ امام غزالي در ميان ايرانيان به عنوان متکلم خراساني مشهور است

نماينده ولي فقيه در استان کردستان گفت: امنيت ايران در منطقه ناامن خاورميانه نتيجه وحدت شيعه و سني است که همين عامل موجب شده است، توطئه‌هاي دشمنان را خنثي کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در کردستان، آيت‌الله سيدمحمد حسيني‌شاهرودي عصر امروز در کنگره امام محمد غزالي که هم اکنون در اندونزي در حال برگزاري است، اظهار کرد: آنچه در رابطه با موضوع تاثير زيارت برادر امام محمد غزالي در تحکيم اخوت و وحدت اسلامي مهم است اين که ما در عصري زندگي مي‌کنيم که از يک طرف بخشي از عالم بشريت از دين روي گردان و بخش عمده‌اي بازگشت به دين دارند.

وي عصر امروز را از ديدگاه متخصصان فن عصر معنويت دانست و خاطرنشان کرد: لذا سفرهايي که اتفاق مي‌افتد و تورهايي که انجام مي‌شود عمدتا مقصد آسيا و به جاهايي است که جنبه معنوي دارد.

به گفته نماينده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبري، بازديد از اماکن ديني و مذهبي، مساجد و زيارتگاه‌ها هدف بسياري از اين سفرها و تورهاي گردشگري است و اين نشان مي‌دهد بخش عمده‌اي از بشريت به سمت دين حرکت مي‌کنند.

وي اذعان کرد: اين موضوع موجب سوءاستفاده برخي‌ها شده است و دشمنان اسلام با توجه به اين مسئله، عرفان‌هاي کاذب و تندرويي‌هايي را طرح و پيش کشيدند.

نماينده ولي فقيه در استان کردستان تصريح کرد: عالمان ديني ما همواره در صدد اين بودند که مشترکات بين اديان الهي به ويژه دين اسلام را مطرح کرده و با بهره‌گيري از آن بستر وحدت را بيش از پيش در بين امت اسلامي را فراهم نموده و گسترش دهند.

حسيني‌شاهرودي تصريح کرد: ايجاد اخوت و برادري از مسائلي است که علماي ديني همواره مورد توجه قرار داده‌اند و امام محمد غزالي از جمله عالمان ديني است که همه آن را قبول داشته و از جهات مختلف مورد توجه است.

وي با عنوان اين مطلب که امام محمد غزالي را همه فرقه‌هاي اسلام از جنبه‌هاي مختلف قبول دارند، اذعان داشت: در اين ميان، ايران که در غرب آسيا واقع است و محل رشد بسياري از بزرگان اهل سنت و تشيع است، امام محمد غزالي را خيلي قبول دارند.

حسيني‌شاهرودي خاطرنشان کرد: مکاني که به عنوان قبر امام محمد غزالي مشهور بود بعدها به اين نتيجه رسيدند که آنجا سنگ يادبود اين امام همام است و الان بعد از کاوش‌هايي که انجام گرفته مکان ديگري را که به احتمال زياد قبر امام محمد غزالي است پيدا کرده‌اند که بعد از به قطعيت رسيدن اين موضوع، کار ساخت مقبره اين عالم ديني انجام خواهد شد.

نماينده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبري اضافه کرد: اگر اين مکان تا به امروز ساخته نشده، به اين دليل است که هنوز به قطعيت کامل نرسيده‌ايم و اگر اين امر مسجل شود قطعا مکان در خور شأن ايشان بنا خواهد شد.

وي جايگاه امام محمد غزالي در کشور ايران را بسيار خوب توصيف کرد و افزود: اين امام در ميان ايرانيان به عنوان حجت‌الاسلام و متکلم خراساني مشهور است.

نماينده ولي فقيه در استان کردستان همچنين خاطرنشان کرد: امام محمد غزالي به عنوان شافعي ثاني نيز مشهور است چرا که اين شخصيت والا در علوم مختلف نظرياتي دارد که همه را با گذشت هزار سال تحت تاثير قرار داده است.

به گفته وي، تاثيرپذيري از امام محمد غزالي تنها مختص علماي اهل سنت نيست بلکه علماي اهل تشيع و مکتب جعفري نيز جايگاه و ارزش زيادي براي ايشان قائل هستند.

وي اظهار کرد: نزديک‌ترين مذهب به مذهب شافعي، مذهب جعفري است لذا پيروان مذهب شافعي دنيا بايد بيايند وحدت و برادري را بين تشيع و تسنن در ايران ببينند که وحدت نهادينه شده و خدشه‌ناپذير است.

نماينده ولي فقيه در استان کردستان يادآوري کرد: امروز ازدواج بين پيروان اين دو مذهب و مشترکات بين آنها در کشور ايران قابل توجه بوده و همين وحدت عامل اصلي غلبه بر دشمنان است.

وي همچنين، امنيت ايران را حاصل وحدت بين تشيع و تسنن نام برد و اضافه کرد: ايران در منطقه‌اي ناامن قرار گرفته اما به برکت اين وحدت هيچگونه ناامني ندارد و به عنوان کشوري مقتدر نقش مهمي در معادلات جهاني دارد.

حسيني‌شاهرودي با بيان اينکه در زمان غزالي هم ديدگاه‌هاي افراطي جهان اسلام را با مشکل مواجه کرده بود، گفت: اين امام همام ديدگاه افراطي را موجب نابودي جوامع اسلامي مي‌دانست و همواره بر دوري از افراط تاکيد کرده است.

وي گفت: افراطيون توسط دشمنان اسلام تربيت شده و به خون مسلمانان

تشنه هستند لذا تنها راه مقابله با آنها حفظ وحدت و مقابله با ديدگاه‌هاي افراطيون است.

به گفته نماينده ولي فقيه در استان کردستان، زيارت قبور بزرگان دين که امروز افراطيون با آن مخالفت مي‌کنند موجب افزايش برادري در بين مسلمانان مي‌شود کما اينکه زيارت قبور در زمان پيامبر(ص) هم مورد تاکيد قرار گرفته است.

وي اذعان کرد: علماي اهل سنت هم به زيارت قبور بزرگان مي‌رفتند که مزار بايزيد بسطامي و بسياري از بزرگان اهل سنت و تشيع در ايران وجود دارند که محل زيارت و ميعادگاه عاشقان دين است.

حسيني‌شاهرودي گفت: امروز تمام دشمنان براي ايجاد تفرقه و شکاف در بين مسلمانان تلاش مي‌کنند پس مي‌طلبد که تشيع و تسنن در کنار هم براي تحکيم اخوت و برادري همت بيشتري به خرج دهند.

به گفته نماينده ولي فقيه در استان کردستان، ايران اقليم‌هاي مختلفي دارد و در کنار ظرفيت‌هاي ديني و تمدن غني ظرفيت بسيار خوبي براي گردشگري ديني است.

وي به نقش انقلاب ايران در تمدن اسلامي اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامي از زمان تشکيل تا به امروز نقش مهمي در توسعه دين اسلام و دفاع از ارزش‌هاي آن داشته است.

حسيني‌شاهرودي خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب ايران در دهه 50 فرمودند ما امروز آمريکا را از ايران بيرون کرديم و همني اتحاد و يگپارچگي سبب شده است که در دهه 90 هم اين کشور استکباري را از منطقه بيرون کرديم.

وي افزود: اسرائيلي که ادعا داشت از نيل تا فرات را مي‌گيرد امروز گير افتاده و مسلمانان متحد شده و جبهه اسلامي شکل گرفته است.

حسيني‌شاهرودي با بيان اينکه زيارت امام رضا (ع) از برکاتي است که مردم دنيا در سفر به ايران مي‌توانند از برکات آن بهره‌مند شوند، گفت: بزرگاني اهل سنت نقل کرده‌اند ما در تبرک جستن به مرقد امام رضا هرآنچه کرامت مي‌خواستيم اتفاق افتاده است.

وي اضافه کرد: سعي مي‌کنيم کنگره عظيم ديگري از امام محمد غزالي را در ايران برگزار کنيم البته امروز نام اين امام همام بر سر در بسياري از اماکن علمي و مکان‌هاي مهم در ايران مي‌درخشد.

انتهاي پيام


آخرین کتاب ها