تولید پسماند حاصل حاکمیت فرهنگ اصراف در جامعه است
1396/11/21
دیدار با مدیران و کارکنان اداره‌کل محیط زیست استان
تولید پسماند حاصل حاکمیت فرهنگ اصراف در جامعه است
نماینده ولی فقیه در استان کردستان پسماندها را موضوع مهمی در حوزه محیط زیست عنوان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل حاکم‌شدن فرهنگ اصراف بر جامعه پسماند زیادی تولید می‌کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان:
تولید پسماند حاصل حاکمیت فرهنگ اصراف در جامعه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در دیدار با مدیران و کارکنان اداره‌کل محیط زیست استان کردستان، اظهار کرد: کار در حوزه حراست از محیط زیست رسالت سنگین و خطیری است چرا که با زندگی انسان و حیوانات به صورت تواما سروکار دارد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مباحث مهمی که خداوند برای بهشتیان ذکر می‌کند و ما باید آن را در دنیای کنونی نیز مدنظر قرار دهیم زندگی پاک و طیبه است.
وی تصریح کرد: کسانی که در زمینه حفاظت از محیط زیست کار می‌کنند، کسانی هستند که اهل ایمان بوده و حق و حقوق همدیگر را رعایت می‌کنند و نسبت به رعایت حق خدا و خلق خدا اهتمام دارند که اینها موجب ایجاد محیطی سالم برای زندگی بدون مشکل انسان است.
وی افزود: اگر امروز در بحث زیست‌محیطی در برخی از کلانشهرها مشکلات جدی داریم، ناشی از بی‌توجهی افراد همین جامعه نسبت به رعایت حق و حقوق یکدیگر در این زمینه است.
وی اظهار کرد: ایجاد آلودگی در محیط زیست حاصل بی‌توجهی انسان‌ها به رعایت قوانین و مقررات است چون خداوند به گونه‌ای محیط را ساخته است که مانند یک چرخه همه چیز به هم وابسته است و هرکدام از موجودات قطعه‌ای از زندگی انسانی است که از بین بردن آنها به نوعی به حیات و زیست انسان لطمه می‌زند.
وی اضافه کرد: اگر انسان به دنبال حیات طیبه بدون دغدغه است، باید به مخلوقاتی که خداوند آفریده است احترام بگذارد چرا که محیط زیست متعلق به کل بشریت است.
وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در نظام طبیعی و محیط زیست تاثیرگذار است، افزود: گاهی انسان‌ها با توجیهات و استدلال‌های غیرمنطقی به زندگی تمام موجودات جهان هستی لطمه وارد می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه نباید به قیمت توسعه تکنولوژی و صنعت، محیط زیست و جنگل‌ها را از بین برد، گفت: اگر قرار است بخاطر ایجاد یک صنعت درختانی قطع شوند باید معادل آن، درخت مثمر در نقطه‌ای دیگر کاشته شود و این موضوع سود زیادی به انسان می‌رساند.
وی حفظ جنگل‌ها به عنوان میراث گران‌بها را ضروری دانست و اذعان داشت: باید در این راستا حساب شده عمل شود.
تولید پسماند حاصل حاکمیت فرهنگ اصراف در جامعه است
وی پسماندها را موضوع مهمی در حوزه محیط زیست عنوان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل حاکم‌شدن فرهنگ اصراف بر جامعه پسماند زیادی تولید می‌کنیم.
وی اظهار کرد: باید تلاش کنیم با استفاده از تکنولوژی‌های جدید بستر بازیافت این پسماندها را در حد مطلوب فراهم کنیم.
وی افزود: نباید اجازه دهیم که پسماندها در محیط باز ریخته شود چرا که این کار به ویژه در استانی مانند کردستان که کوهستانی است آسیب زیادی وارد می‌کند.
وی با بیان اینکه محیط زیست نقش مهمی در حیات انسان‌ها دارد و ما باید همیشه جلوتر از زمان حرکت کنیم، گفت: این مهم مستلزم بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها و استفاده از تکنولوژی‌های نو است.
وی اضافه کرد: ایجاد فرهنگ‌سازی برای افزایش مشارکت مردم در حراست از محیط زیست از دیگر مباحث مهمی است که باید به آن پرداخت.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ایران مشکلات جهانی را حل می‌کند و نباید در حل چنین مشکلی ناتوان بمانیم، گفت: ایران در بحث داعش جهان را نجات داد و این موضوع را امروز جهانیان اعتراف کرده‌اند.
وی گفت: امروز ایران اسلامی با وجود تمام توطئه‌ها در بسیاری از حوزه‌ها از قدرت‌های نظامی، موشکی، علمی، پزشکی، راهبردی و غیره برخوردار است که در جهان مثال‌زدنی و موجب افتخار مسلمان است.
وی خاطرنشان کرد: با این سطح قدرت نباید روی مسائل جزیی مشکل داشته باشیم و اگر امروز در زمینه محیط زیست با مشکلاتی مواجه هستیم به دلیل نداشتن برنامه و عدم کار جدی در این بخش است.
وی اضافه کرد: بحث پسماندها باید در استان حل شود و برای پسماند واحدهای صنعتی و حتی پسماندهای تولید شده مردم برنامه اصولی تدوین و اجرا شود.
وی تاکید کرد: همه کارها و رفع مشکلات را نباید معطوف به داشتن بودجه کرد چون برخی از مشکلات را می‌توان فقط با برنامه‌ریزی حل کرد.
انتهای پیام

آخرین کتاب ها