تفرقه بین مذاهب بزرگترین چالش جهان اسلام است
1396/12/3
اولین کنفرانس بین‌المللی اهل‌بیت و ائمه مذاهب تانزانیا
تفرقه بین مذاهب بزرگترین چالش جهان اسلام است
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: تفرقه بین مذاهب اسلامی بزرگترین چالش امروز در جهان اسلام است و دشمنان برای دامن زدن به آن با تمام توان تلاش می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان


تفرقه بین مذاهب بزرگترین چالش جهان اسلام است

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در اولین کنفرانس بین‌المللی اهل‌بیت و ائمه مذاهب که به همت مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه در تانزانیا در حال برگزاری است با بیان اینکه بر خود لازم می‌دانم سلام رهبر معظم انقلاب اسلامی که امروز به عنوان نماینده ایشان در خدمت شما هستم تقدیمتان بکنم، اظهار کرد: به عنوان نماینده مردم کردستان در خبرگان رهبری سلام مردم متدین و شافعی‌مذهب استان کردستان را نیز تقدیمتان می کنم.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان  خاطرنشان کرد: چالش‌های پیش‌روی امت اسلام و راهکارهای آن عنوان مقاله ای است که ارائه خواهم کرد.
وی با بیان اینکه چالش در بین امت اسلام مربوط به این زمان نبوده و در زمان صدر اسلام نیز چالش‌هایی وجود داشته که همان چالش‌ها را در زمان حاضر شاهدیم، گفت: به این چالش‌ها از دیدگاه و منظر امام شافعی خواهم پرداخت و نوع بیان و عملی که ایشان در برابر این مشکلات و چالش‌ها داشته‌اند را بیان خواهم کرد.
به گفته وی، تا به امروز در ایران 12 همایش در رابطه با امام شافعی برگزار کرده‌ایم و در این همایش‌ها که در کشورهای عراق و اندونزی نیز برگزار شده است نکته‌نظرات این امام همام را مورد توجه قرار داده‌ایم.
وی تصریح کرد: یکی از چالش‌های اساسی که همواره امت اسلام از آن رنج می‌برده، بحث تفرقه و اختلاف است.
به گفته وی، این چالش هم از بعد داخل کشورهای اسلامی و هم از منظر اقدامات دشمنان علیه جهان اسلام می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: در امت اسلامی بین مذاهب مختلف این چالش را شاهد هستیم تا جاییکه در همان زمان که همه مذاهب در قرن دوم و سوم شکل گرفتند در بین مکاتب و مذاهبی، مکتب قرآن در مکه، مکتب اهل رای در عراق و مکتب اهل حدیث در مدینه اختلافات زیادی شکل گرفته بود.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: کاری که امام شافعی برای ایجاد وحدت بین این مذاهب انجام داد در مکه مکتب قرآن را آموخت و در مدینه مکتب الحریر را شناخت و در عراق از اهل حدیث دفاع و بین این مذاهب وحدت ایجاد کرد.
حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه مقدم داشتن روایات پیامبر از سوی امام شافعی موجب شد در بین مسلمانان صلح و سازش ایجاد شود، گفت: یکی دیگر از مظاهر اختلاف که در همان زمان اتفاق افتاده بود مخالفت جدی با اهل بیت به ویژه در رابطه با حضرت علی(ع) بود.
وی اذعان داشت: در آن زمان امام شافعی به مدینه رفت و در سه موضع دقیق ایستاد و این مساله را برای امت اسلامی حل کرد.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با بیان اینکه امام شافعی جایگاه امام علی(ع) را به بهترین شیوه برای مردم بیان کردند، گفت: در رابطه با اهل بیت پیامبر به ویژه فرزندان حضرت زهرا فرمودند کسانی که با اهل بیت مخالفت می‌کنند در تعصب جاهلیت به سر می‌برند.
به گفته این مقام مسئول، امام شافعی از محبان و طرفداران اهل بیت هم دفاع کرد و فرمودند، اگر دوستداران اهل بیت را رافضی خطاب ‌کنند من هم رافضی هستم چون دوستدار و محب اهل بیت هستم.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان تصریح کرد: در همان زمان دو جبهه تشکیل شد یک جبهه که خلافت را به سمت سلطنت بردند و جبهه‌ای نیز از علما و بزرگان بودند که امام شافعی نیز با آنها همکاری کردند.
وی اظهار کرد: تلاش و مبارزات امام شافعی علیه جبهه کفر که حتی چندین بار به دستگیری ایشان انجامید بیانگر این است که این مبارزه باید همیشه ادامه داشته باشد و همین است که در هر زمانی این دو جبهه حق و باطل وجود دارد.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: امام شافعی در راستای جبهه اسلام راستین تلاش‌های زیادی انجام دادند و ما نیز باید از ایشان الگو بگیریم.
وی با بیان اینکه ما به عنوان مسلمانان باید در مسیر جبهه‌ای که در راستای اسلام راستین که امام راحل از آن به عنوان اسلام ناب محمدی نام می‌برند باید حرکت کنیم، افزود: مقابله با اسلام آمریکایی که براساس خواست و در مسیر اهداف دشمنان حرکت می‌کند رسالت تک تک مسلمانان است.
پایان پیام/


آخرین کتاب ها