فعال‌سازی 160 گروه برای روئیت هلال ماه
1397/2/20
همایش ائمه جمعه و شوراهای افتاء استان کردستان
فعال‌سازی 160 گروه برای روئیت هلال ماه

نماینده ولی فقیه در کردستان

فعال‌سازی 160 گروه برای روئیت هلال ماه رمضان و شوال

نماینده ولی فقیه در کردستان فعال‌سازی  160 گروه در بحث روئیت هلال ماه رمضان گفت: از آنجا که اعلام  آغاز رمضان و عیدفطر مسئله‌ای شرعی است، باید به حکم شرع عمل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در همایش ائمه جمعه و شوراهای افتاء استان کردستان در سنندج که با موضوع« مبانی فقهی و علمی استهلال» در کتابخانه امام خامنه‌ای برگزار شد، اظهار کرد: روئیت هلال ماه در بسیاری از مباحث زندگی بشریت از جمله حج، دیه و غیره اهمیت دارد از این رو باید در اعلام آن دقت لازم صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه مبنا در گرفتن عید رمضان مشخص است، گفت: این مبنا در فقه امام شافعی و امام جعفری یکی بوده و پیروان این دو مذهب باید بر همین اساس عمل کنند.

نماینده ولی فقیه در کردستان انجام کار مطالعاتی در راستای آسیب‌شناسی در بحث دلایل وجود دوگانگی در بحث روئیت ماه و گرفتن روزه و عید سعید فطر را ضروری دانست و اذعان کرد: فتواها و دیدگاه‌ها روشن است و اهل تشیع و تسنن در این زمینه اختلافی ندارند.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: توهم روئیت قمر یک مسئله علمی است و این مسئله تنها مربوط به روئیت هلال نیست، اما نباید اجازه دهیم که این توهمات زمینه بروز تفرقه و دوگانگی را در بین مسلمانان فراهم کند.

وی با بیان اینکه امروز با توسعه تکنولوژی بحث روئیت ماه نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده است، گفت: امروز برای روئیت ماه از امکانات و تجهیزات مجهز در سطح دنیا استفاده و تیم‌های متعددی در این راستا فعالیت می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در کردستان اضافه کرد: شاید امکان روئیت هلال ماه در یک نقطه وجود داشته باشد ولی هلال ماه در بیشتر مناطق دنیا با چشم غیرمسلح قابل رؤیت نیست.

آیت‌الله‌ حسینی‌شاهرودی با اشاره به فعال‌سازی  160 گروه در بحث روئیت هلال ماه گفت: این همه هزینه به واسطه اهمیت این موضوع است چرا که تشخیص دقیق قمر با توجه به اینکه به مسائل شرعی و دینی ما ارتباط دارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه افق‌های جغرافیایی با هم متفاوت هستند، گفت: در بحث استهلال ماه این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد و از تمام ظرفیت‌ها برای تعیین صحیح استفاده کرد.

نماینده ولی فقیه در کردستان اظهار کرد: باید مسئله شرع و حساسیتی که این موضوع دارد از سوی علما و روحانیون برای مردم روشنگری شود.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه یکی از وظایف علما جلوگیری از بدعت‌هایی است که در دین قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: علما باید با روشنگری و آگاه بخشی در این راستا به وظایف خود عمل و جامعه را به مسیر درست هدایت کنند.

وی خاطرنشان کرد:  از آنجا که اعلام  آغاز رمضان و همچین عیدفطر مسئله‌ای شرعی است، باید به حکم شرع عمل شود و اینکه دیگران چه اظهار نظر و برخوردی دارند برای علما دینی اهمیتی نداشته باشد.

نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه براساس مذهب امام شافعی در اعلام عید باید از اولی الاامر اطاعت کرد، گفت: اولی الاامر در کشورما مقام معظم رهبری هستند و این انتظار را از جامعه روحانیون داریم که به فتوای مذهب خود عمل کنند.

انتهای پیام


آخرین کتاب ها