فرهنگ جوامع با صنایع دستی گره خورده است/ رونق صنایع دستی بهترین راهکار برای رفع مشکل بیکاری
1397/3/24
نماینده ولی فقیه در استان کردستان
فرهنگ جوامع با صنایع دستی گره خورده است/ رونق صنایع دستی بهترین راهکار برای رفع مشکل بیکاری
فرهنگ جوامع با صنایع دستی گره خورده است/ رونق صنایع دستی بهترین راهکار برای رفع مشکل بیکاری نماینده ولی فقیه در استان کردستان با بیان اینکه فرهنگ جوامع با صنایع دستی گره خورده است،گفت: اگر فرهنگ یک ملت و یک قوم را بخواهند انتقال دهند در بستر صنایع دستی تحقق پیدا می‌کند.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در دیدار با مدیران و کارکنان میراث فرهنگی استان کردستان، ضمن تبریک پیشاپیش عید سعید فطر اظهار کرد: یکی از مزیت‌های مهم در استان کردستان گردشگری است که صنایع دستی نیز با آن گره خورده است.
 
وی تصریح کرد: بخشی از اقتصاد جهانی با صنایع دستی گره خورده و خیلی از کشورها از همین بستر توانسته‌اند مشکلات اقتصادی و اشتغال خود را حل کنند.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد:‌ این ظرفیت به لحاظ تنوع و غیره در استان فراهم است که باید در راستای توسعه و رونق آن تلاش شود.
 
آیت‌الله شاهرودی با بیان اینکه بخشی از صنایع دستی در حال حاضر وجود دارد و بخشی باید احیا شود، افزود: هر کس در حد توان باید در این راستا تلاش کند.
 
وی با تاکید بر اینکه فرهنگ جوامع با صنایع دستی گره خورده است، خاطرنشان کرد: فرهنگ یک ملت و یک قوم را اگر بخواهند انتتقال دهند در بستر همین صنایع دستی تحقق پیدا می‌کند.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: باید تلاش شود فرهنگی که انتقال پیدا می‌کند براساس فکر، تعقل، تدبر و غیره باشد تا رشد را به دنبال خود بیاورد.
 
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه برخی صنایع دستی استان کردستان با تلاش فعالین این عرصه جایگاه جهانی دارد، افزود: صنایع دستی در کردستان داریم که استفاده از آنها به نوعی در سلامت جسمی انسان‌ها تاثیرگذار است.
 
وی اظهار کرد: ما نمی‌توانیم در صنایع دستی نوع فرهنگ و پیامی که میدهد را فراموش کنیم، چراکه فرهنگ در این راستا بسیار تاثیرگذار است.
 
وی با اشاره به اینکه ارتباط بیشتر مجموعه میراث فرهنگی با دانشگاه‌ها برای ایجاد فکرهای نو اذعان داشت: اتصال این دو حلقه می‌تواند در تولید آثار فاخر و مورد نیاز امروز جامعه سیار تاثیرگذار است.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان خاطرنشان کرد: باید روی مسئله تنوع صنایع دستی و تبلیغات آن اقدامات اساسی انجام شود تا بتوانیم بازارهای جهانی را در دست بگیریم.
 
ضرورت بازاریابی و شناسایی بازار در حوزه صنایع دستی

 
حسینی‌شاهرودی بازاریابی و شناسایی بازار در حوزه صنایع دستی را بهترین ظرفیت برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی دانست و اظهار کرد:  باید به دنبال مشاغلی برویم که توزیع ثروت بکند.
 
وی گفت: سجاده سنندجی، فرش بیجار، شال بانه، کلاش مریوان و غیره از ظرفیت‌های صنایع دستی قابل توجه در استان کردستان است که می‌توانند بازارهای جهانی را بدست بگیرند.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان تشکیل تعاونی‌ها برای برنامه‌ریزی در توسعه صنایع دستی را ضروری خواند و گفت: باید با توجه به علایق، فرهنگ و غیره در تولید صنایع دستی ورود پیدا کنیم.
 
به گفته آیت‌الله حسینی‌شاهرودی، باید به سمت تولید صنایع دستی برویم که در بین اقشار مردم خواهان داشته باشند.
 
وی خاطرنشان کرد: ایجاد بازراچه‌ها برای فروش صنایع دستی از دیگر مباحث مهمی است که باید به صورت برنامه‌ریزی شده مورد توجه قرار دهیم.
 
وی با بیان اینکه امروزه در سطح استان به ویژه در سنندج بحث عرضه محصولات صنایع دستی را به صورت پراکنده داریم، گفت: باید عرضه محصولات صنایع دستی در اماکن تاریخی و جاهایی که بیشترین میزان بازدید را از سوی گردشگران به خود اختصاص داده‌اند مد نظر قرار گیرد.
 
استفاده از فضاهای تاریخی برای عرضه محصولات صنایع دستی
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار کرد: باید از تمام فضاها به ویژه فضاهای تاریخی در این راستا استفاده تا شاهد رفع بیکاری و رونق صنایع درستی در استان شویم.
 
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با تاکید براینکه باید صنایع دستی استان نه تنها در بازارهای داخل استان بلکه در بازارهای سایر استان‌ها عرضه شود، افزود: این کار مانع از استفاده از کالاهای بی‌کیفیت چینی خواهد شد.
 
وی اظهار کرد: محصولات صنایع دستی که در استان‌های مختلف تولید و واقعا از کیفیت بالایی برخوردار است نباید اجازه ورود آنها از خارج کشور داده شود.
 
وی در پایان با تاکید براینکه در توسعه گردشگری هم باید تنوع ایجاد کرد، گفت: ظرفیت‌های گردشگری استان در قالب‌های مختلف به گردشگران معرفی شود و توجه به زیرساخت‌ها در مناطق گردشگری امری ضروری است.
 
 
 

آخرین کتاب ها