استفاده از ظرفیت مردمی در حفاظت از محیط زیست ضروری است/ ضرورت برنامه‌ریزی برای رفع مشکل پسماندها
1397/3/24
نماینده ولی فقیه در استان کردستان
استفاده از ظرفیت مردمی در حفاظت از محیط زیست ضروری است/ ضرورت برنامه‌ریزی برای رفع مشکل پسماندها
نماینده ولی فقیه اجتماعی کردن و استفاده از ظرفیت مردم در حراست از محیط زیست را ضروری خواند و گفت: در راستای حراست از محیط زیست مردم را باید با آموزش پای کار بیاوریم تا شاهد خروجی بهتر در این زمینه باشیم.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در دیدار با مدیران و کارکنان  محیط زیست استان در سنندج، اظهار کرد: محیط زیست مسئله جدی برای همه انسان‌ها است.
 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایطی که در همه دنیا وجود دارد و انسان‌ها به محیط زیست خود تجاوز می‌کنند حراست و حفاظت از این منابع از اهمیت زیادی برخوردار است.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم بر آباد کردن زمین توسط انسان‌ها تاکید می‌کند، گفت: استفاده مطلوب از محیط زیست از دستورات دین اسلام است.
 
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه امروز زندگی انسان‌ها به صورت باور نکردنی در بحث محیط زیست به هم گره خورده است، گفت: آسیب‌هایی که در بحث پسماندها و غیره وجود دارد در آینده زیان‌های باور نکردنی را به جامعه بشریت می‌زند.
 
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه انگونه که باید برای مقابله با این برخوردهای مخرب انسان علیه محیط زیست کاری صورت نگرفته و مسوولان نیز در استان این مسئله را جدی نگرفتند.
 
وی با اشاره به اینکه موضوع پسماند در شهرهای مختلف استان به یک مشکل تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب بستر را برای گفتن ارزش افزوده از همین پسماندها فراهم سازیم.
 
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات دیگر در حوزه محیط زیست موضوع ریزگردها است، اظهار کرد: اگر در جلوگیری از ورود ریزگرد به داخل کشور نمی‌توانیم کار جدی صورت دهیم حداقل باید با ایجاد فضاهای سبز تاثیرات مخرب و منفی ریزگردها را بر سلامت جامعه انسانی کم کنیم.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: توسعه فضای سبز، درخت کاری و غیره بستر بسیار مناسبی برای اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی است که باید با طرح‌ها و برنامه‌های مختلف دنبال شود.
 
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در استان وجود دارد که نباید به راحتی از آن بگذاریم، اظهار داشت: باید از این ظرفیت‌ها به نفع توسعه استان استفاده کنیم و در کنار آن حراست از محیط زیست را در راس برنامه قرار دهیم.
 
وی اذعان داشت: نقطه نقطه کردستان به لحاظ آب و هوایی برای توسعه گردشگری و کشاورزی است و باید از این ظرفیت به نفع رونق اقتصادی و اشتغال زایی برای مردم بهره بگیریم.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به اینکه چند برنامه کلان و مورد نیاز در استان وجود دارد که باید به صورت استانی و حتی ملی برای آن تصمیم‌گیری‌های لازم انجام گیرد، گفت: توزیع درآمد در کنار تولید ثروت نیاز امروز جامعه برای حذف فاصله طبقاتی در استان است.
 
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی اضافه کرد:‌یکی از مشکلات اصلی در کردستان بیکاری است و باید با برنامه ریزی ظرفیت اشتغالزایی را فراهم سازیم که در کنار حفظ محیط زیست بیکاری و مشکلات اقتصادی را ریشه کن سازیم.
 
وی با بیان اینکه توسعه و رونق صنایع باید با توجه به حفظ محیط زیست انجام گیرد، گفت: اگر دنبال رونق صنایع هستیم باید استانداردهای لازم در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با تاکید براینکه حراست از محیط زیست نباید افراط و تفریط را مد نظ قرار دهیم، گفت:‌نسخه‌ای که در بحث محیط زیست تدوین می‌شود باید منفعت مردم و محیط زیست را با هم ببینیم.
 
وی اجتماعی کردن و استفاده از ظرفیت مردم در حراست از محیط زیست را ضروری خواند و گفت: در راستای حراست از محیط زیست مردم را باید با آموزش پای کار بیاوریم تا شاهد خروجی بهتر در این زمینه باشیم.
 
وی ترویج فرهنگ حراست از محیط زیست را با استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای مختلف ضرورتی اجتناب ناپذیر است، گفت:‌ کشت درختان مثمر که مردم مناطق و روستاها خودشان به نوعی از محصول این درختان سود ببرند تاثیر بسزایی در پای کار آوردن مردم در بحث حراست از محیط زیست خواهید داشت.
 
وی اضافه کرد: یکی از کارهایی مجموعه دولتی باید هدایت کردن مردم با توجه به اهداف سازمانی باشد، چرا که هرجا مردم ورود پیدا کنند خروجی بهتری خواهیم داشت.

آخرین کتاب ها