بخش کشاورزی از مزیت‌های اصلی کردستان است/تبدیل کردستان به قطب تولید گوشت قرمز/ضرورت شناسایی ظرفیت‌های هر منطقه متناست با تولیدات کشاورزی
1397/3/27
نماینده ولی فقیه در کردستان
بخش کشاورزی از مزیت‌های اصلی کردستان است/تبدیل کردستان به قطب تولید گوشت قرمز/ضرورت شناسایی ظرفیت‌های هر منطقه متناست با تولیدات کشاورزی
نماینده ولی فقیه دراستان کردستان با بیان اینکه بخش کشاورزی از مزیت‌های اصلی کردستان است، گفت: ظرفیت برای توسعه کشاورزی در کشور و استان وجود دارد و باید از این ظرفیت‌ها در راستای افزایش ارزآوری و رفع مشکلات اقتصادی و اشتغالزایی استفاده شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در دیدار با مدیران و کارکنان جهاد کشاورزی کردستان که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: کشاورزی مجموعه وسیعی است که خروجی آن در بخش‌های مختلف زراعت، دامداری، دامپروری و غیره جز نیازهای اولیه بشر است.
وی تصریح کرد: خداوند در آیات مختلف قرآن به بحث کشاورزی، آب و غیره و اهمیت آن اشاره و بر حفظ این منابع تاکید می‌فرماید.
نماینده ولی فقیه در کردستان خاطرنشان کرد: خدا نعمات زیادی را در زمین و آسمان برای انسان‌ها قرار داده و از انسان می‌خواهد در راستای رشد و توسعه این نعمات تلاش کنند.
حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه مناطق مختلف در کشور به لحاظ تولیدات کشاورزی ظرفیت‌ بالایی دارد، گفت: حوزه کشاورزی و خودکفایی در این زمینه یکی از مهم‌ترین بخش‌هاست که در زمان تحریم‌ها می‌تواند جوامع را نجات و کمترین آسیب‌ها را متوجه آنها بکند.
وی تصریح کرد: صنعت کشاورزی در کشور ما تقریبا از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و در زمان تحریم‌ها کمترین فشار را در این بخش داریم.
نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به اینکه آسیب پذیری کشور ما در حوزه کشاورزی در تحریم‌ها صفر است، گفت: زمانی به ویژه در دوران جنگ ما در تامین محصولات مورد نیاز مانند گندم با مشکلات جدی مواجه بودیم.
آیت الله حسینی‌شاهرودی اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل برخی نگاه‌ها از جمله اینکه نفت داریم و نیازی به تلاش برای تولید محصولات کشاورزی نداریم و با فروش نفت نیاز جامعه تامین می‌شود تقریبا کشاورزی به حاشیه رفته بود.
وی اذعان داشت: در طول 40 سال از عمر انقلاب نیز توجه جدی به کشاورزی نشد، اگر این بخش به عنوان اولویت مد نظر قرار می‌گرفت در بسیاری از بخش‌ها به خودکفایی می‌رسیدیم.
نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه تولید محصولات با کیفیت و دارای استاندارد موجب در دست گرفتن بازارهای جهانی می‌شود، گفت: باید با توجه ویژه به این بخش و تنوع در تولید محصولات کشاورزی زمینه صادرات این محصولات را فراهم سازیم.
حسینی‌شاهرودی خاطرنشان کرد: ظرفیت برای توسعه کشاورزی در کشور و استان وجود دارد و باید از این ظرفیت‌ها در راستای افزایش ارزآوری و رفع مشکلات اقتصادی و اشتغالزایی استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه بحث کمبود آب به عنوان یکی از مشکلات همواره در کشور مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: آب به اندازه کافی وجود دارد باید با بهره گیری از روش‌های نو آبیاری تولید محصولات کشاورزی را توسعه ببخشیم.
نماینده ولی فقیه در کردستان به ساخت سدهای مختلف در کشور گریزی زد و گفت: استان کردستان در این زمینه جایگاه مناسبی دارد باید با انتقال آب پشت سدها از یک شهرستان به شهرستان دیگر زمینه توسعه کشاورزی در تمام مناطق استان را فراهم سازیم.
آیت الله حسینی‌شاهرودی اظهار کرد: یکی از چیزهایی که در کردستان باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از آب‌های سطحی است که در این راستا صحبت‌هایی با دستگاه‌های متولی انجام داده‌ایم.
وی با بیان اینکه بیشترین آب مصرفی مربوط به بخش کشاورزی است، افزود: باید آموزش‌های لازم برای استفاده از روش‌های نوین آبیاری با هدف جلوگیری از اصراف آب به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در کردستان افزود: تولید داروهای گیاهای از دیگر ظرفیت‌های قابل توجه در استان کردستان است که می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری و اشتغال‌زایی داشته باشد.
آیت الله حسینی‌شاهرودی اذعان داشت: ظرفیت استان کردستان در تولید محصولات کشاورزی به ویژه در زمینه تولید گندم بیش از وضعیت فعلی است که باید با افزایش اراضی دیم به آبی در این راستا اقدامات اساسی انجام شود.
وی با بیان اینکه شناسایی وضعیت مناطق برای تولید بهترین محصولات با توجه به ظرفیت از سوی جهاد کشاورزی را ضروری دانست و گفت: جهاد کشاورزی باید در زمینه ترویج بیش از پیش ورود و بیشتر توان خود را روی توسعه تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور و بازارهای خارجی بگذارند.
نماینده ولی فقیه در کردستان خاطرنشان کرد: برخی تسهیلات کلان که به واحدهای تولیدی بزرگ در استان داده می‌شود اگر به طرح‌های مختلف کشاورزی در دل شهر و روستاها داده شود می تواند خروجی بهتری به لحاظ اشتغالزایی و رفع مشکلات اقتصادی برای جامعه داشته باشد.
وی در ادامه به شعار امسال با عنوان سال حمایت از کالای ایرانی هم گریزی زد و تصریح کرد: حمایت از تولیدات داخلی باید در بخش‌های مختلف باید انجام شود که در حوزه کشاورزی یکی از اقدامات اساسی تلاش برای کاهش هزینه تولید و افزایش کیفیت محصول است.
وی تصریح کرد: باید با استفاده از روش‌های نو ضمن افزایش سطح تولید کیفیت محصولات تولید شده را بالا ببریم که در این راستا توجه به آموزش‌های مختلف امری ضروری است.
نماینده ولی فقیه درادامه گفت: نباید اجازه دهیم زمین‌ها و آب کردستان بلا استفاده بماند باید از کمترین ظرفیت‌ها در راستای توسعه کشاورزی بهره بگیریم و مهم‌ترین اصل در این راستا نشان دادن مسیر درست به مردم از سوی شما به عنوان متولیان حوزه کشاورزی است.
وی خاطرنشان کرد: کشاورزی از مزیت‌های اصلی در کردستان است که باید در راستای توسعه این بخش هم به لحاظ کمی و کیفی تلاش و اقدامات اساسی انجام شود.
سیدمحمد حسینی شاهرودی در پایان گفت: کردستان ظرفیت تبدیل شدن به قطب تولید گوشت قرمز و گوشت سفید را دارد و با کمترین حمایت‌ها می‌تواند در این زمینه گام‌های بلندی برداریم.

آخرین کتاب ها