1397/5/23
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
"هیچ" اختلافی بین فرق و مذاهب اسلامی وجود ندارد
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: "هیچ" اختلافی بین فرق و مذاهب اسلامی وجود ندارد و باید همه جوامع اسلامی یکدل و متحد باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه درکردستان، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی پیش‌از ظهر امروز در نخستین همایش تقریب مذاهب اسلامی، فرصت‌ها و چشم‌انداز آینده که با حضور نماینده ولی فقیه در کردستان، علمای برجسته اهل سنت و روحانیون اهل تشیع در سالن اجتماعات مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: مسئله وحدت جامعه اسلامی، نه یک تاکتیک و استراتژیک بلکه براساس منابع دینی ما، هویت امت اسلامی و هویت پیامبر گرامی اسلام(ص) است.
وی با بیان اینکه هویت همه ما در گرو وحدت است، گفت: اگر جامعه اسلامی دچار پراکندگی شد، نخستین نشانه آن این است که امت اسلامی دچار تفرقه، کینه و دشمنی و از رحمت الهی دور شده‌اند و عذاب الهی دامن‌گیر آنها شده است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه رحمت الهی دو گونه است، تصریح کرد: نخست، رحمت گسترده‌ای یا ابتدایی که بدون استحقاق و طلب بر همه موجودات نازل و گسترده می‌شود و از رحمت دوم الهی به‌عنوان رحمت بعدطلب، رحمت موصله و رحمت هادیه تعبیر شده که خاص مومنان، اهل ایمان و مقرون با صلوات الهی است.
وی با بیان اینکه رحمت موصله، رحمت رساننده به هدف و با رحمت نور و هدایت همراه است، اضافه کرد: جامعه بشر همواره دچار اختلاف هستند مگر زمانیکه مشمول رحمت الهی شوند.
آیت‌الله اراکی افزود: رحمت الهی آنقدر عجیب، گسترده، کارساز و انسان‌ساز است که از دل این رحمت الهی، جامعه باتقوا، پاک و مطهر بیرون می‌آید و جامعه بشر را رشد می‌دهد.
وی با اشاره به فرموده خداوند اظهار کرد: رحمت مکتوبه شامل همه مخلوقات می‌شود و مخصوص امت محمد(ص) است و رحمتی نیست که از امت جدا شود.
مقام معظم رهبری پشت پرده سخن به ظاهر شیرین دشمن را کامل می‌بینند
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: رحمت خاص و مکتوبه، سرسپردگی از فرمان و دین خدا و پیروی از حضرت رسول(ص) می‌خواهد و اگر به این سمت گام بردایم سبب می‌شود که با بصیرت به مسائل نگاه کرده و از پشت پرده‌ها باخبر و توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان را می‌بینیم.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه هیچ اختلاقی بین فرق و مذاهب اسلامی نداریم، به منویات رهبر فرزانه انقلاب اشاره کرد و افزود: اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند که "ما نمی‌توانیم و به مصلحت ما نیست که با دشمن مذاکره کنیم" چون پشت پرده سخن به ظاهر شیرین دشمن را کامل می‌بینند و این همان بصیرت و رحمت خاص الهی است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر اینکه باید همه جوامع اسلامی یکدل، متحد و از دستورات خداوند و حضرت رسول اکرم(ص) تبعیت کنند، خاطرنشان کرد: امتی که از امام جاهل و ستمگر پیروی کنند، شامل رحمت الهی نمی‌شوند.
وی پیروی از امام عادل را ملاک سعادت جامعه بیان کرد و گفت: آنچه که ملاک سعادت جامعه می‌شود "فقه جمعی، اجتماعی و کلان" است و اساس آن نیز یک حکم وحدت و اتحاد کلمه تحت امر امام عادل" است.
آیت‌الله اراکی تصریح کرد: امیدوارم رحمت خاص الهی شامل همه امت مسلمان شود و دل‌های مومنان به یکدیگر نزدیک‌تر شود و دشمنان نابود شوند.
 
 
 

آخرین کتاب ها