توسعه دانشگاههای مهارتی زمینه های اشتغال رافراهم می کند
1397/6/5
نماینده ولی فقیه درآیین افتتاح ساختمان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان
توسعه دانشگاههای مهارتی زمینه های اشتغال رافراهم می کند
نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود کشور نبود اشتغال است گفت: توسعه و گسترش دانشگاه های مهارتی از جمله علمی و کاربردی کلید برون رفت از چالش بیکاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه درکردستان، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی در آیین افتتاح ساختمان جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی کردستان اظهار داشت:  در حال حاضر فارغ التحصیلان بیکار زیادی در کشور وجود دارند که منتظر شغل بوده و هیچگونه مهارت و تخصصی در زمینه خاصی ندارند.
وی افزود: خداوند دردو موردحدومرزی برای پیشرفت وتوسعه انسانها قائل نشده یکی امنیت ودیگری پیشرفت درعلم است و امروزه قدرت دنیا دست کسی است که توان علمی داشته و در این زمینه حرفی برای گفتن دارد.
آیت الله حسینی شاهرودی خاطر نشان کرد: در گذشته به تربیت نیروهای ماهر و متخصص توجه نمی شد و نگاه به تحصیل در دانشگاه صرفا مدرک گرایی بود که همین امر منجر به افزایش آمار بیکاری در کشور شده است.
نماینده ولی فقیه در کردستان تاکید کرد: اگر در دانشگاه های ما رشته های مهارتی آموزش و نیروهای فارغ التحصیل متخصص تربیت می شدند بسیاری از مشکلات موجود کشور، امروز وجود نداشت.
وی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی رسالت تولید علم و مهارت را عهده دار شده است، گفت: اگر به این دانشگاه به عنوان مرکزی مهارتی و همچنین مراکز فنی و حرفه ای توجه شود بسیاری از مشکلات کشور در زمینه بیکاری رفع خواهد شد.
آیت الله حسینی شاهرودی یادآور شد: مراکز دانشگاهی علمی کاربردی امروز منشا خیر و برکت برای کشور شده اند و اگر بخواهیم تولید داشته باشیم باید در راه توسعه هر چه بیشتر این مراکز گام برداریم.
وی با بیان اینکه زندگی در هر زمان و موقعیتی با هنر، مهارت و تجربه‌های جدید پیش می‌رود، افزود: این امر از نظر علمی ثابت شده که اگر کسی مهارتی دارد موفق‌تر است.
نماینده ولی فقیه در کردستان بیان کرد: ما از منابع دینی استفاده کافی نکرده‌ایم با وجود آنکه می‌توانستیم جلوتر از دیگران عمل کرده و از فکر و منابع دینی خود بهره‌مند شویم و ادامه دهنده راه بزرگانی چون ابوریحان بیرونی و ذکریای رازی که از شاگردان امام صادق بودند و علم راگسترش دادند، باشیم.
آیت الله حسینی شاهرودی گفت: یکی از مشکلات عمده کشور را افزایش دانشگاه‌های نظری و کاهش دانشگاه‌های مهارتی عنوان کرد و افزود: بر اساس مهارت باید مدرک صادر شود و اخذ مدرک توسط شاغلین برای اضافه شدن حقوق بدون کسب مهارت به ضرر کشور است.
ایشان خاطرنشان کرد: بزرگان دین کمک حال بشریت بوده‌اند ما باید از ظرفیت‌های علمی و دینی و تجربه‌های آنان استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه در تولید، محدودیت قابل قبول نیست، افزود: تولید باید توسعه یابد و مصرف را کاهش داد و از تولیدات بهترین استفاده‌ها را کرد.
نماینده ولی فقیه در کردستان اذعان کرد: باید دانشگاه‌ها را ملزم به سوی تولید محتوا، تکنیک و هنر کرد و در بخش‌های مختلف این روند را گسترش داد تا مهارت منجر به ایجاد شغل تبدیل شود.
آیت الله حسینی‌ شاهرودی یکی از مشکلات عمده کشور را افزایش دانشگاه‌های نظری و کاهش دانشگاه‌های مهارتی عنوان کرد و افزود: بر اساس مهارت باید مدرک صادر شود و اخذ مدرک توسط شاغلین برای اضافه شدن حقوق بدون کسب مهارت به ضرر کشور است.
وی سیاست دانشگاه جامع علمی کاربردی به سوی آموزش‌های مهارتی را به نفع کشور در شرایط حاد امروزی اعلام کرد و ادامه داد: امروزه عمده‌ترین معضل و مشکل کشور اشتغال است اگر نیروهای تحصیل کرده ما برای انجام کارهای مختلف تربیت می‌شدند اکنون با خیل عظیم تحصیل کرده بیکار مواجه نبودیم.
وی با اشاره به ظرفیت‌های استان کردستان و عدم توجه به آن اظهار داشت: پتانسیل و منابع طبیعی این استان زیاد است و با ارتقا و بهره‌وری موجب درآمدزایی می‌شود ولی متاسفانه تا کنون در این زمینه به توسعه نرسیده است.
آیت الله حسینی‌‌شاهرودی با طرح این سوال که آیا در دانشگاه‌ها کسانی را برای ایجاد شغل و درآمدزایی از منابع طبیعی و خدادادی تربیت شده‌اند، تصریح کرد: تا کنون این امرمیسر نشده است ولی امیدواریم با رویکرد جدید مراکز علمی کاربردی که منشاء خیرات و برکات هستند تغیراتی در سطح آموزشی و پیرو آن اشتغالزایی صورت گیرد.
 
 

آخرین کتاب ها