حجاب یکی از عوامل امنیت و تکریم زنان در جامعه است/ عاشورا، بزرگترین درسنامه عملی ایمان به خداست.
1397/6/26
نماینده ولی فقیه در همایش عفاف و حجاب و سبک زندگی اسلامی
حجاب یکی از عوامل امنیت و تکریم زنان در جامعه است/ عاشورا، بزرگترین درسنامه عملی ایمان به خداست.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: حجاب یکی از عوامل امنیت و تکریم زنان درجامعه است. رعایت حجاب نه تنها برای خود زن ارزش می‌ آفریند ، بلکه می تواند خانواده ، اجتماع و ... را نیز تحت تاثیر قرار دهد . همان طور که رعایت آن به عنوان یک امر ضروری می تواند مفید باشد،‌ .
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان کردستان، حضرت آیت الله حسینی شاهرودی عصر امروز در  همایش عفاف، حجاب و سبک زندگی،  که  با موضوع رویکرد تحکیم  بنیان خانواد برگزارشد.  با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت  اباعبدالله الحسین(ع) و گرامیداشت  هفته ی  امر به معروف  و  نهی از منکر اظهار  داشت:  نامگذاری هفته اول ماه  محرم  به عنوان هفته احیای امر به معروف و  نهی از منکر، یک نامگذاری با مسما و دارای آثار ماندگاری در عرصه اجتماعی است.
وی افزود: قیام عاشورا و نهضت حسینی(ع)  با دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر عجین شده و این روش پیامبران و شیوه صالحان و فریضه بزرگ الهی است که در پرتو عمل به آن جامعه به سمت اصلاح پیش خواهد رفت.
نماینده ولی فقیه دراستان  تصریح کرد: در نهضت امام حسین(ع) و قیام عاشورا عوامل متعددی دخالت داشته ولی اقامه امر به معروف و نهی از منکر مهمترین آن است. چرا که خود حضرت سید الشهدا(ع) در جمله ای اصلاح در امت جد پیامبر(ص) و اقامه امر به معروف و نهی از منکر را دلیل قیام خود دانسته اند.
ایشان درادامه خاطرنشان کرد: عاشورا، بزرگترین درسنامه عملی ایمان به خداست. جایی که تعدادی اندک، درس های بیشماری را برای تمام بشریّت مجسّم کردند.
آیت الله حسینی شاهرودی تاکید کردند: امام حسین(علیه السلام) و اصحاب و اهل بیت گرامیشان، اسلام ناب را در همه ابعاد آن متجلّی ساختند. یکی از وجوه حماسه حسینی، تلقین دقیق حیا، عفاف و حجاب اسلامی بود.
وی افزود:  زنان عاشورایی و زینبی همواره باید جسورانه به دنبال حفظ و اعاده حجاب کامل و برتر خود و دخترانشان در جامعه باشند.
نماینده  مردم  استان  در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: امر  به معروف ونهی از منکر مراتبی دارد و اینکه انسان اول از  خودش شروع کند.  ودنبال معروفاتی  باشد که  خداوند  دوست  دارد چون  به  مصلحت  انسان است.
وی با بیان اینکه رعایت نکردن حجاب توسط زنان موجب سوء استفاده مردان از آنها می‌شود، خاطرنشان کرد: در جامعه‌ای که مردان با زنان بی‌حجاب ارتباط داشته باشند بنیان خانواده‌ها سست و میزان طلاق افزایش می‌یابد چراکه حجاب یک موضوع فردی نبوده و با تمام مردم جامعه در ارتباط است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان عفاف و حجاب برای زن یک ارزش برشمردند و افزودند:  رعایت حجاب نه تنها برای خود زن  ارزش می‌ آفریند ، بلکه می تواند خانواده ، اجتماع و ... را نیز تحت تاثیر قرار دهد . همان طور که رعایت آن به عنوان یک امر ضروری می تواند مفید باشد،‌  عدم رعایت آن نیز پیامدهایی منفی را به همراه دارد.
بهترین زنان از دیدگاه حضرت فاطمه(س) 
وی به بهترین زنان به تعبیر حضرت زهرا(س) اشاره کرد وگفت:  از دیدگاه حضرت زهرا (س) بهترین زنان کسانی هستند که مردان نامحرم آنها را نبینند و او نیز مردان نامحرم را نبیند،  اگر زن هم بناست در عرصه های ضروری اجتماع حضور داشته باشد از دیدگاه نامحرمان باید به دور باشد، که این دیدگاه پیغمبر هم هست.
وی در ادامه به آسیبها و تاثیرات منفی فرهنگ غرب  در داخل کشور اشاره کرد و گفت:  متأسفانه برخی لباسهای زننده در جامعه مرسوم شده که به صورت ناسالم حجم بدن زنان را جلوه  می دهد. پوشش‌هایی که امروز مُد شده است، جز تحریک نامحرم، چیزی نیست.
نماینده ولی فقیه در ادامه  این  بخش  تصریح کرد:  استفاده از عطر و آرایش در مقابل نامحرمان است که هم باعث تخریب اخلاق دیگران و تهییج احساسات جنسی آنان می شود، و هم خود زن تا سر حد یک موجود صرفاً جنسی سقوط می کند و باعث می شود که دیگران او را در حدی بالاتر از یک کالای دلچسب شهوانی ننگرند.
وی گفت: بی تردید یکی از گروه های نقش آفرین در نهضت عاشورا، زنان بودند. اگر اسلام با قیام امام حسین علیه السلام زنده است، سهم بزرگی از آن مربوط به زنانی است که تاریخ، مانند آن را کمتر دیده است .
آیت الله حسینی شاهرودی با اشاره  به  نقش حضرت زینب (س)  در واقعه کربلا گفت: عفاف و پاک‌دامنی: حضرت زینب (سلام الله علیها) در دوران اسارت و در حركت از كربلا تا شام، سخت  ‏بر عفت ‏خویش پاى مى‏ فشرد.این حضرت زینب بود که با خطابه‌های خود گوش و چشم جهانیان را به حقیقت قیام امام حسین(ع) و حماسه کربلا روشن کرد.
وی درادامه گفت: سخنانی که با چنان فصاحت و بلاغتی همراه بود که خاطره حضور امام علی(ع) برای کوفیان زنده گشته و گویی فصاحت و شیوایی کلام علی ابن ابی طالب(ع) بر زبان زینب کبری(س) جاری بود.
وی با اشاره به تقوای آسیه همسر فرعون گفت:  آسیه  به پیشگاه خدا عرضه داشت: پروردگار من خانه اى برایم در جوار قربت در بهشت بنا کن، و مرا از فرعون و کارهایش رهائى بخش، جالب این که: همسر فرعون، با این سخن، کاخ عظیم فرعون را تحقیر مى کند، و آن را در برابر خانه اى در جوار رحمت خدا به هیچ مى شمرد،
نماینده ولی فقیه اظهارداشت: تقوا و پرهیزکاری در فرد آثار معنوی و اخلاقی و در جامعه نتایج شایسته ای دارد. اگر انسان خود را به تقوا و خویشتن داری عادت دهد، همواره در زندگی معنوی و مادی خود موفق خواهد بود.
تغییر در سبک زندگی؛ عامل اصلی فروپاشی خانواده
با تغییر سبک زندگی که مسلماً تغییر ارزش‌ها را به دنبال دارد، نهاد خانواده از درون تضعیف می‌شود و اولین قربانی آن معنویت است که درون سبک زندگی غربی، باورها و فرهنگ جدید آن تغییر  پیدا  می‌کند که از این مسئله می‌توان به عنوان عامل اصلی طلاق نام برد.
نماینده ولی فقیه دراستان  کردستان بیان کرد: بی‌حجابی برای زنان در هر سن و سالی جایز نیست چراکه قراردادن ظرافت‌های زنانه در مقابل چشم سیری‌ناپذیر مردان هوس ‌ران از جمله افعال جاهلیت است.
وی در پایان عدم توجه به تهدیدات آمریکا را ضروری اعلام کرد و اظهار داشت: آمریکا بدهکارترین کشور جهان است در این اوضاع و شرایط  حمایت از دولت توسط  ملت برای رسیدن به موفقیت، استقلال و آزادی ضرورت دارد.
 

آخرین کتاب ها