توجیه کارهای خلاف موجب رشد ناهنجاری می‌شود
1397/7/30
نماینده ولی فقیه در کردستان در دیدار با روسای دانشگاه‌های استان:
توجیه کارهای خلاف موجب رشد ناهنجاری می‌شود
نماینده ولی فقیه در کردستان گفت دانشگاه یک محیط آموزشی و تربیتی است، باید حریم و حرمت داشته باشد باید افرادی که در آن حضور می‌یابند یکسری شرایط خاص و قوانین خاص را رعایت کنند، خروجی دانشگاه باید انسان‌های موثری باشند، باید در دانشگاه آدم تربیت کنیم، دانشگاهی که در آن هر کسی هر کاری که دوست داشت انجام بدهد که دیگر اسمش دانشگاه نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در جلسه روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان که با محوریت امر به معروف و نهی از منکر در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، اظهار داشت: اگر کوتاهی و یا مشکلی در جامعه پیش می‌آید نباید فقط یک نفر را مسئول بدانیم بلکه هر کدام از مسئولین به سهم جایگاهی که دارند و متناسب با مسئولیتی که دارند مقصر هستند.
وی با بیان اینکه قانون الهی برای زندگی بشر است، افزود: خداوند در قرآن کریم که کتاب هدایت و راهنمایی بشر است برای تمام امورات موجود در زندگی بشر راهکار دارد و راهنمایی می‌کند اما متاسفاته ما زیاد به آن مراجعه نمی‌کنیم.
حسینی‌شاهرودی ادامه داد: باید در زندگی حریم‌ها را رعایت و حفظ کنیم این حریم‌ها وقتی شکسته می‌شود یعنی اینکه نه تنها ما داریم به عقب برمی‌گردیم بلکه داریم سقوط هم می‌کنیم.
وی گفت: اگر امروز نتوانیم در مدارس و دانشگاه‌ها نیروهایی تربیت کنیم که بر طبق قانون الهی رفتار و حرکت کنند که هم برای خود، هم برای جامعه و هم برای کل بشریت موثر باشد دیگر فلسفه وجود این  مراکز بی‌فایده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان تصریح کرد: باید در کنار تربیت افرادی درس‌خوان و صاحب علم و تخصص، فردی را تربیت کنیم که تقوا داشته باشد، ادب داشته باشد، بداند احترام چیست اما متاسفانه ما امروز نتوانسته‌ایم کوچک‌ترین و ابتدایی‌ترین آداب درست زندگی کردن را به دانشجویان آموزش دهیم و این آسیب است.
وی یادآور شد: ما در مدارس و دانشگاه‌ها فقط افرادی را تشویق می‌کنیم که از لحاظ درسی موفق بوده باشند اما ایا تا حالا پیش آمده که فردی را تشویق کنیم که مودب بوده باشد، که در احترام گذاشتن به استاد و همکلاسی‌هایش از همه بهتر بوده باشد پس چطور ادعا داریم که به رسالت خود برای تربیت یک انسان واقعی عمل کرده‌ایم.
حسینی‌شاهرودی تاکید کرد: متاسفانه امروز جوانان ما معیارهای درست زندگی کردن و درست رفتارکردن را فراموش کرده‌اند و در دانشگاه که محل تعلیم و تربیت نسل جوان ماست، آموزشی در مورد شیوه درست زندگی کردن یاد نگرفته‌اند.
وی گفت: اگر می‌خواهیم به مسوولیت خداییمان در مراکز تربیتی عمل کنیم باید قوانین الهی را طوری در مدارس و دانشگاه‌ها رواج دهیم که حالت عمومی پیدا کند که هم استاد ما، هم دانشجو ما، هم رییس ما و هم کارمند ما در فضایی سالم درست تربیت شوند.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: متاسفانه امروز ما به جای درمان بیشتر داریم ناهنجاری‌ها و کارهای خلاف را توجیه می‌کنیم در حالی که این توجیه باعث رشد و افزایش ناهنجاری‌ها می‌شود.
وی تصریح کرد: دانشگاه یک محیط آموزشی و تربیتی است، باید حریم و حرمت داشته باشد باید افرادی که در آن حضور می‌یابند یکسری شرایط خاص و قوانین خاص را رعایت کنند، خروجی دانشگاه باید انسان‌های موثری باشند، باید در دانشگاه آدم تربیت کنیم، دانشگاهی که در آن هر کسی هر کاری که دوست داشت انجام بدهد که دیگر اسمش دانشگاه نیست.
حسینی‌شاهرودی گفت: اینکه افرادی معتقد هستند که در دانشگاه فقط باید متخصص یک رشته تربیت شود اشتباه است باید در کنار تعلیم علم به تعلیم انسانیت هم توجه شود.
 وی ادامه داد: همیشه برخورد برای فردی که تخلف کرده چاره‌ساز نیست بعضی وقت‌ها با راهنمایی کردن، با مشاوره دادن بهتر می‌توان نتیجه گرفت که مطمئنا این روش در محیط دانشگاه اثرگذارتر است.
نماینده ولی فقیه در کردستان یادآور شد: شاید خیلی از دانشجویان ما اثرات بد خیلی از مسائل را نمی‌دانند این وظیفه شما استاد دانشگاه و مسئول دانشگاه است که به آنها تذکر دهید، راهنمایی کنید، نباید مسئولین دانشگاه بی تفاوت از کنار رفتارهای نادرست دانشجویان بگذرند، نباید مسئولیت و تقصیر را گردن همدیگر بندازیم.
وی خاطرنشان کرد: اساس ایمان و اعتقاد جوانان درست است فقط به راهنمایی من و شما مسئول دانشگاه نیاز دارند که انها را در مسیر صحیح هدایت کنیم اما متاسفانه مسئولیت‌ها را گردن همدیگر می‌اندازیم و نمی‌خواهیم برایشان وقت بگذاریم.
حسینی‌شاهرودی گفت: وقتی دشمن برای ثانیه ثانیه زمان جوان ما برنامه دارد چرا مسئولین ما نباید برای جوانان، برای تربیت آنها برنامه نداشته باشند ؟ البته فقط تذکر دادن و حرف زدن کاری را از پیش نمی‌برد بلکه باید زمینه‌ای فراهم شود که در دانشگاه به مسائل فرهنگی و تربیتی توجه ویژه شود و از افراد متخصص در این حوزه استفاده شود.
وی افزود: اعتبارات آنچنانی در دانشگاه هزینه  می‌شود اما چه مقدار از این اعتبارات در حوزه تربیتی هزینه شده است؟ چرا ما نباید به اندازه علم و تخصص به تربیت درست دانجشویان توجه کنیم، وقتی کم اهمیت می‌دهیم باید انتظار داشته باشیم که هر روز یک مشکل اخلاقی و رفتاری در دانشجویان را  شکل بگیرد.
 

آخرین کتاب ها