بخش کشاورزی می تواند ما را به استقلال غذایی برساند
1397/12/27
نماینده ولی فقیه در دیدار با تشکلهای بخش کشاورزی استان
بخش کشاورزی می تواند ما را به استقلال غذایی برساند
نماینده ولی فقیه اظهارداشت: بخش کشاورزی از آن جهت دارای اهمیت و جایگاه ویژه است که به عنوان تامین کننده نیازها، امنیت غذایی و توسعه بخش اقتصادی جامعه به شمار رفته و می تواند ما را به استقلال غدایی برساند و باید گفت که اولین نقطه استقلال درهرکشور درهمین بخش کشاورزی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان کردستان، حضرت آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی صبح امروز دردیداربا تشکلهای بخش کشاورزی، تعاون روستایی، تولید ونظام صنفی جهادکشاورزی استان، درابتدا با اشاره به ایام ماه رجب، به فیوضات این ماه پرداخت و اظهارداشت:  ماه رجب یکی از ماههای پرفضیلت می باشد و باید گفت دراین ماه دروازه‏ های مهر و مهربانی باز می شود  و برکت و رحمت و مغفرت رو به سوی بندگان خدا می کند.
نماینده ولی فقیه با اشاره به اعیاد پیش رو دراین ماه و ولادت باسعادت حضرت علی ابن ابی طالب (ع) و فرزند بزرگوارش امام محمد تقی (ع) به ویژگیهای شخصیتی وعلمی امام جواد (ع) پرداخت و گفت:  بارزترین جلوه شخصیت امام جواد(ع)، امامت وی در سن کودکیش بود .
وی درادامه با بیان اینکه منصب امامت پس از شهادت حضرت امام رضا(ع) توسط فرزندش حضرت امام جواد(ع) برای خیلی ها ایجاد تردید و اشکال کرده بود گفت: اما امام جواد(ع) با علم ذانی و قدرت و توانایی‌ای که خداوند به او داده بود، امامت خود را با برهان قوی ثابت کرده و در بین مردم مسلمان آن روز و امروز مانند شخصیت پدرش امام رضا(ع) و سایر امامان معصوم جا افتاد. 
آیت الله حسینی شاهرودی خاطر نشان کرد: شبهه هایی که در امامت امام جواد(ع) به دلیل کمی سن وی ایجاد شده بود، برخی را به این واداشت که حتی امام را امتحان کنند؛ به همین دلیل علماء ودانشمندان شیعه و سنی آن روز هر از گاه با امام مناظره می کردند و موضوعات مهم علمی را از آن حضرت سؤال می کردند و امام نیز با نهایت توانمندی و متانت جواب می داد.
نماینده ولی فقیه دربخش دیگر از سخنان خود با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی اظهارداشت:  بخش کشاورزی از آن جهت دارای اهمیت و جایگاه ویژه است که به عنوان تامین کننده نیازها، امنیت غذایی و توسعه بخش اقتصادی  جامعه به شمار رفته و در زیربخش های مختلف خود از زراعت و باغبانی گرفته تا دام و آبزیان منشاء ایجاد مشاغل مولد و پایدار در سطح جامعه است  به همین خاطر می تواند برای ما حیاتی و دارای اهمیت فراوانی باشد.
وی گفت: بخش کشاورزی از این نظر نیز دارای اهمیت است که می تواند ما را به استقلال غدایی برساند و باید گفت که اولین نقطه استقلال درهرکشور درهمین بخش کشاورزی است.
نماینده ولی فقیه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره اهمیت بخش کشاورزی گفت: به گفته رهبر معظم انقلاب،  دستگاه کشاورزی برای کشور ما بسیار مهمّ است؛ چون امنیت غذایی کشوری که  دارای هدف‌های بلند، بسیار مهم است تامین می کند. لذا بخش کشاورزی و دامدارىِ ما یک بخش ویژه و استثنایی است و همه باید برای آن تلاش کنند.
وی تصریح کرد:  سرمایه ای که دربخش کشاورزی درایران نهفته است به جرأت می توان گفت دربخشهای نفت وگاز نیست واگر کشت محصولات کشاورزی ما به صورت مکانیزاسیون باشد دارای ارزش افزوده بیشتری خواهد بود.
آیت الله حسینی شاهرودی افزود: استان کردستان باتوجه به شرایط اقلیم آب وهوایی مناسب دارای ظرفیت در تنوع محصولات کشاورزی است و شاید گفت این ظرفیت درکشور نادر است و باید با همت و تلاش کشاورزان پرتلاش ازلحاظ تولیدات کشاورزی جزء رتبه های برترکشور باشد.
نماینده ولی فقیه اظهارکرد: مزیت کشاورزی براین است شغلی که ایجاد می کند نسبت به دیگر مشاغل پایداراست اما می توان، با کشاورزی پایدار در جوامع روستایی به جلوگیری جنگل زدایی، حفظ منابع، جلوگیری از تغییرات آب و هوایی و ایجاد شغل کمک کرد. 
وی گفت: دربخش کشاورزی محصولات باید به روش دانش‌بنیان یا محصولات تولید شده بر اساس نهاده‌های دانش‌بنیان را به اولویت بگمارد تا به صورت معجزه آسایی شاهد ارزش افزوده محصولات  باشیم.
ایشان خاطر نشان کرد وگفت: هنوز دربخش دانش بنیان کشاورزی به آن اهدافی که مورد نظر است نرسیده ایم واگر توجه جدی مسئولین کشاورزی به صورت دانش بنیان باشد باهیچ گونه مشکلات محصولی مواجهه نخواهیم شد .
آیت الله حسینی شاهرودی افزود: امروز شیلات و آبزیان یکی از ظرفیت های مهم در بحث تامین امنیت غذایی پایدار و اشتغالزایی در کشور است که استان کردستان از جمله استان های مهم و راهبردی در حوزه شیلات است که ظرفیت های ویژه ای در جهت توسعه اقتصادی و اشتغالزایی دارد.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان  خواستار توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی در استان شد و خاطر نشان کرد: فرآوری محصولات باعث ایجاد ارزش افزوده و رونق اقتصادی در منطقه می‌شود و حرکتی که در این زمینه در استان آغاز شده رو به رشد و خوب بوده اما باید سرعت بیشتری به آن بدهیم.
وی اظهار کرد: اصلی‌ترین محور توسعه استان کردستان توجه به بخش کشاورزی و ایجاد ظرفیت‌های مناسب در این حوزه با بهره‌گیری از تفکرات جمعی و فنی و تجربی در همسویی و همراهی بیشتر برای رسیدن به یک مقصد نهایی والا است که قطعا این امر جز با همدلی و همزبانی اتفاق نمی‌افتد.
آیت الله حسینی شاهرودی درپایان گفت: اگر دانشگاهها ومهندسین روی بخش کشاورزی بیشتر تحقیق وپژوهش انجام دهند قطعا شاهدتولید محصولات مفید وموثرتری خواهیم بود وارزش افزوده چنین محصولاتی چند برابر خواهد شد.

آخرین کتاب ها