رویکرد خطبه های امامان جمعه باید انقلابی باشد/روحانیت باید با مردم انس داشته باشند
1398/4/6
نماینده ولی فقیه درنشست تخصصی ائمه جمعه استان
رویکرد خطبه های امامان جمعه باید انقلابی باشد/روحانیت باید با مردم انس داشته باشند
نماینده ولی فقیه دراستان کردستان گفت: خطبه های امامان جمعه باید روحیه انقلابی ودرطراز انقلاب باشد.وگذشته از خطبه های انقلابی، روحانیت باید با مردم انس داشته و در حد توان در راستای رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم تلاش کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان کردستان، حضرت آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در نشست تخصصی ائمه جمعه استان کردستان که با موضوع بررسی تحلیلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایران در سالن جلسات کتابخانه امام خامنه‌ای سنندج برگزار شد، اظهار داشت: روحیه خطبه های امامان جمعه باید انقلابی ودرطراز انقلاب اسلامی باشد.
وی گفت: خطبه‌های نماز جمعه از اهمیت زیادی برخوردار است لذا ائمه جمعه باید با مطالعه کامل در نماز جمعه حضور پیدا کنند.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: روحانیت باید با مردم انس داشته و در حد توان در راستای رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم تلاش کنند.وساده‌زیستی از دیگر ویژگی‌های طلاب و روحانیون است چرا که مردم در بحث سبک زندگی از روحانیون الگوبرداری می‌کنند.
ساده‌زیستی ملاک عمل روحانیون قرار گیرد
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: روحانیون ما باید ساده‌زیستی را ملاک عمل قرار داده و زمان خود را در حوزه کارهای فرهنگی، فکری و اعتقادی صرف کنند.
وی اذعان داشت: مردم توقعات زیادی دارند و جامعه روحانیون باید مطالبات به حق مردم را مدیریت و جهت ببخشند هر چند شاید بخشی از توقعات مردم به حق نباشد.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اذعان داشت: تریبون‌ نماز جمعه مقدس است و لذا باید دقت کنیم با بیان برخی مطالب موجب نگرانی مردم نشویم.
وی تاکید کرد: با مردم باید با مهربانی صحبت کنیم چون صحبت با آرامش اثرات بهتری دارد و موجب می‌شود انسان به راحتی مفهومی را برساند.
رویکرد خطبه‌های نماز جمعه باید انقلابی باشد
نماینده ولی فقیه در استان کردستان عنوان کرد: رویکرد خطبه‌های نماز جمعه باید انقلابی باشد، بعضی‌ها فکر می‌کنند که انقلاب تمام شده است اما ما انقلابی را در ایران پایه‌گذاری کردیم که بر پایه ارزش‌های اسلامی بوده و تمام دستورات دین باید در این کشور پیاده و تمام شئونات اسلامی باشد.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با تاکید براینکه ما باید دستورات اسلام را در تمام زوایای زندگی فردی و اجتماعی پیاده کنیم، گفت: هیچ وقت انقلاب را تمام شده بدانیم انقلاب آغاز راه است، پیامبر اسلام را به صورت تدریجی در جامعه گستراند و این روند در انقلاب اسلامی هم براین اساس است.
وی اظهار کرد: باید تمدن اسلامی را در جهان برقرار کنیم که گام‌های رسیدن به این هدف در گام دوم انقلاب کاملا مشخص است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: مقام معظم رهبری گام دوم انقلاب را بر مبنای چند اصل قرار داده که از خودسازی به عنوان یک اصل شروع می‌شود و به جامعه‌پردازی وصل می‌شود تا در نهایت به تمدن اسلامی برسد.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی خاطرنشان کرد: البته تمدن‌سازی در گام دوم انقلاب پایان کار نیست و از دیدگاه مقام معظم رهبری زمینه‌ای برای مهیاشدن ظهور است.
وی اذعان داشت: انقلاب ما ادامه دهنده انقلاب رسول‌الله است و اینها چیزهایی است که قطعا محقق می‌شود.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اذعان کرد: اسلام به همه مسائل و نیازهای انسان توجه دارد و نوری است که بر ظلمت‌ها می‌تابد و روشنایی را به جهان می‌گستراند.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی اضافه کرد: جامعه اسلامی دنبال ثروت‌اندوزی نیست بلکه اسلام دنبال نجات بشریت است و جوامع اسلامی بر همین اساس حرکت می‌کنند.
تیرهای استکبار به سنگ می‌خورد
وی افزود:‌ امروز استکبار به ذلت افتاده و تمام تیرهایشان به سنگ می‌خورد، سرنگون کردن پهپاد آمریکایی شکست دیگری برای استکبار جهانی است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: انهدام این پهپاد آن هم در مرزهای آبی کشور دنیا را متحیر کرد،  شناسایی این پهپاد با حس‌گرهای قوی کار بزرگی بود که قدرت نظامی و دفاعی کشور ایران را نشان داد.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی گفت: انهدام پهپاد آبروی آمریکا را برد به طوری که خواستند بلافاصله جواب دهند ولی در این موضوع هم ماندند.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان عنوان کرد: امروز دشمنان در برابر قدرت ایران به تنگ آمده‌اند اینکه ایران در بین محاصره‌های شدید دشمنان و توطئه‌افکنی‌های آنان یکی از قوی‌ترین پهپادهای آمریکایی را در آسمان می‌زند نشان از اوج قدرت این کشور است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: اگر امریکا حماقت کند شاید اولین موشک از سوی آمریکا به سمت ایران شلیک شود ولی قطعا پایان دهنده جنگ نخواهد بود چون ما از قدرتی برخوردار هستیم که پایگاه‌های نظامی آنها را بدون کوچکترین خطا خواهیم زد و این موضوعی است که سران استکبار و تحلیل‌گران سیاسی و دفاعی آنها به آن معترف هستند.
بیش از هرزمانی نیاز به کادرسازی برای مقابله با دشمنان هستیم
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: امروز بیش از هرزمانی نیاز به کادرسازی برای مقابله با دشمنان هستیم که در این راستا باید از ظرفیت جوانان به بهترین شیوه استفاده کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اذعان کرد: باید به مسائل جامعه بیشتر توجه کنیم، چرا که دشمنان دست روی مشکلات می‌گذارند و جامعه روحانیت به ویژه ائمه جمعه باید به عنوان منادیان فکری، شاخصه‌های جامعه اسلامی را از طریق تریبون‌‌های نماز جمعه به مردم انتقال دهند.
وی اضافه کرد: توجه به جامعه به ویژه در شرایط امروز از اهمیت زیادی برخوردار است، باید زمینه تحقق جامعه اسلامی را فراهم سازیم چرا که در صورت تحقق جامعه اسلامی تمدن اسلامی هم شکل می‌‌گیرد.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: نباید با طرح برخی مسائل آب به آسیاب دشمنان بریزیم امروز جامعه به ویژه نسل جوان نیازمند روشنگری است و این رسالت ماست که در این حوزه تلاش داشته باشیم.
وی در پایان اخلاق مردمی و رفتار انقلابی را مورد تاکید قرار داد و گفت: گام اول انقلاب به اقتدار ایران و ایجاد زیرساخت‌ها منتهی شد و الان در گام دوم با این سطح توان حرکت می‌کنیم لذا سرعتی که در گام دوم می‌پیماییم با گام نخست انقلاب قابل مقایسه نیست.

آخرین کتاب ها