اساس کار شورای نگهبان حراست و حفاظت از قانون اسلامی و اسلامیت نظام است
1398/4/27
نماینده ولی فقیه در دیدار با رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان
اساس کار شورای نگهبان حراست و حفاظت از قانون اسلامی و اسلامیت نظام است
نماینده ولی فقیه در استان گفت: شورای نگهبان نماد اسلامیت جمهوری اسلامی ایران و یکی از مهمترین نهادهای حاکمیتی است و اساس کار شورای نگهبان حراست و حفاظت از قانون اسلامی و اسلامیت نظام است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفترنماینده ولی فقیه دراستان کردستان، حضرت آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی در دیدار با رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان و رئیس و اعضای ستادی دفتر شهرستانهای استان که به مناسبت روز تاسیس شورای نگهبان برگزارشد. ضمن تبریک ولادت باسعادت امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام اظهارداشت: شورای نگهبان در نظام اسلامی دارای جایگاه ویژه ای است و در حقیقت حفظ و حراست نظام اسلامی و جایگاه اسلامیت به عهده شورای نگهبان است.
وی در ابتداء به ویژگیهای خاص امام رضا(ع) پرداخت و تصریح کرد: حضرت علی بن موسی الرضا (ع) مانند دیگر پیشوایان معصوم علیهم السلام به زیور فضایل اخلاقی و کمالات نفسانی آراسته و از هر گونه زشتی و پلیدی و رذایل اخلاقی منزه بودند و در این راه گفتار و رفتارش الگو و سرمشق دیگران بود.
نماینده ولی فقیه در ادامه این مبحث  گفت: جایگاه امام رضا علیه السلام آنقدر بالاست که پیامبر اسلام (ص) در مورد  وی  فرموده اند یکی از فرزندان من در طوس به خاک سپرده می‌شود و هرکسی او را زیارت کند به مثابه آن است که پاداش 70حج مقبول را برده باشد. 
حضرت آیت الله حسینی شاهرودی در بخش دیگری از سخنان خود به اساس کار شورای نگهبان در جمهوری اسلامی پرداخت و  گفت: شورای نگهبان نماد اسلامیت نظام جمهوری اسلامی ایران و یکی از مهمترین نهادهای حاکمیتی است و اساس کار شورای نگهبان حراست و حفاظت از قانون اسلامی و  اسلامیت نظام است.
وی گفت: اصل شورای نگهبان است که هویت و مشروعیت به مجلس شورای اسلامی می دهد و اعتبار و مشروعیت مجلس مبنی برحفظ شورای نگهبان است.
نماینده ولی فقیه با بیان اینکه قانون اساسی ما برگرفته از قرآن است و مبنای دینی و قرآنی دارد تصریح کرد: قانون اساسی کشور به  مسائل مختلف نظام که بر آن تکیه دارد می پردازد و درکنارآن  شورای نگهبان از مسائل مختلف حفاظت و پاسداری می کند.
وی به چگونگی تعیین دبیر شورای نگهبان پرداخت و گفت: دبیر شورای نگهبان بالاترین مقام رسمی این شورا است که توسط مقام ولی امر مسلمین انتخاب می شوند .
حضرت آیت الله حسینی شاهرودی نظام جمهوری اسلامی ایران را نمونه کامل حکومت دمکراسی برشمرد و گفت: در حکومت دمکراسی و مردمی  هر یک از افراد حق تعیین سرنوشت فردی و اجتماعی خویش را از طریق مشارکت همگانی در امور سیاسی اعمال می کنند و ازاین طریق قادر خواهند بود سهمی اساسی در نظارت بر اعمال دولت و سالم سازی جامعه بر عهده داشته باشند.
وی تصریح کرد:  نظام جمهوری اسلامی ایران که بحث رأی مردم و ولایی دارد تلفیقی از انتصاب رای مردم و ولایی است.
نماینده ولی فقیه به  نقش شورای نگهبان درسلامت انتخابات اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان باید تمام تلاش خود را درجهت برگزاری انتخابت صحیح به کارببرد زیرا آبرو و سلامت بودن انتخابات،  نشانه سلامت نظام است.
وی اذعان داشت: به گفته مقام معظم رهبری  تک تک رأی مردم حق الناس است و نباید شورای نگهبان بگذارد به رأی مردم خیانت شود و نظارتی دقیق و محکم برانتخابات داشته باشد که حافظین این امانت مردم، ناظرین و بازرسین شورای نگهبان هستند.
عضومجلس خبرگان رهبری بیان کرد: شورای نگهبان از چند جهت در بحث انتخابات  وظیفه ذاتی دارد که یکی از آن وظایف باید این باشد  افرادی که شایسته هستند و به نظام و انقلاب وفادارند تایید صلاحیت شوند و به مردم معرفی کند.
آیت الله حسینی شاهرودی یکی دیگر از وظایف شورای نگهبان تلاش در جهت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دانست و اظهار داشت: شورای نگهبان باید درجهت حضور پرشورمردم در انتخابات فعالیت نماید . چرا که حضور مردم در پای صندوق های رای نشان از عمق علاقه آنان به نظام اسلامی دارد.
وی میزان مشارکت مردم در انتخابات ایران نسبت به کشورهای دیگر را ستودنی برشمرد و گفت: به دلیل وفاداری مردم به نظام و انقلاب میزان مشارکت درایران نسبت به کشورهای غرب و آمریکا که مدعی برترین نوع دمکراسی جهان اند  از درصد بالايي برخوردار است و میانگین انتخابات درایران تا 70  درصد تثبیت شده است.
نماینده ولی فقیه در پایان اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی  ایران درمنطقه و جهان را افتخاری بزرگ برشمرد و اظهارداشت:  این باعث افتخار است که  امروز ایران اسلامی قدرتی برتر درمنطقه و جهان به شمار می آید. و نیروهای نظامی و امنیتی ما با چشمانی بینا اجازه هیچ تعرض و  تجاوزی از طرف دشمن به خاک مقدس این مرزوبوم نخواهند داد.

آخرین کتاب ها