مهدویت و عزاداری حسینی مورد هجمه دشمنان قرار گرفته است
1398/6/22
معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان
مهدویت و عزاداری حسینی مورد هجمه دشمنان قرار گرفته است
میزگرد تخصصی «منطق حسینی» در راستای چگونگی برگزاری عزاداری حسینی و احترم گذاشتن به حق‌الناس با حضور حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی‌شاهرودی، معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان، حجت‌الاسلام مجید بگی، مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، دکتر صادق زمانی، معاون علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی سنندج، علی خزاعی، رئیس شورای هیئات مذهبی استان کردستان، ۱۶ شهریورماه در دفتر خبرگزاری ایکنای کردستان برگزار شد. متن بیانات حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی، معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان به شرح ذیل می باشد:
مهدویت و عزاداری حسینی مورد هجمه دشمنان قرار گرفته است
حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی، معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به اینکه دشمن با ورود در دو بخش مهم سعی در ضربه زدن به محبان اهل بیت را دارد، گفت: امروزه دشمنان به مهدویت و فرهنگ انتظار و عزاداری حسینی ورود کرده و سعی در خدشه دار کردن باورهای دینی ما دارد.
وی افزود: دشمن با استفاده از تبلیغات سوء خود سعی در ناامید کردن مردم از انتظار منجی آخر الزمان دارد در حالیکه تمام ادیان الهی به طور متفق‌القول به موعود معتقد هستند اما هرکدام فردی را به عنوان منجی آخرالزمان می‌شناسند.
معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به اینکه دشمن با درک اهمیت عزاداری‌های حسینی سعی در به انحراف کشیدن این مراسم دینی دارد، بیان کرد: عزاداری حسینی هر ساله جامعه اسلامی را واکسینه می‌کند و با از بین بردن معایب موجود در جامعه زمینه قرب الهی را برای ما فراهم می‌کند.
خودجوش و مردمی بودن عزاداری حسینی
وی با اشاره به اینکه عزاداری حسینی از گذشته تاکنون به صورت خودجوش و مردمی اداره و برگزار شده است، افزود: در دورانی با همکاری رضاخان سعی در تعطیلی مراسم عزاداری حسینی داشتند اما به این نتیجه رسیدند که این آیین کاری دولتی نیست تا بتوان آن را تعطیل کنند.
حجت‌الاسلام حسینی افزود: دشمنان وقتی باور و اعتقادات دینی مردم به عزاداری حسینی را دیدیند با ایجاد بدعت‌ها و خرافاتی سعی در به انحراف کشیدن آن و ضربه زدن به دین اسلام را دارند.
مهم‌ترین آسیب انحراف در مسیر اهداف عاشوراست
وی آسیب‌های عزاداری را به سه دسته بزرگ تقسیم بندی و اعلام کرد: دسته اول آسیب‌های عزاداری محتوایی، دسته دوم شکل عزاداری و مهم‌ترین آسیب انحراف در مسیر اهداف عاشوراست.
معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان اعلام کرد: با دقت در فیلم‌های هالیوودی به این نتیجه می‌رسیم که دشمنان با مسلمانان مخالف نیستند بلکه با مسلمانی که در مقابل اهداف آنها بایستد، مخالف هستند و این همان اسلام آمریکایی است.
وی بیان کرد: اسلام حقیقی مقابله با طاغوت و استبداد استکبار است و این طاغوت زمانی پرتغال، انگلیس و امروز آمریکا و صهیونیسم بوده است. اما همه آن‌ها یک هدف مقابله با دین اسلام را در سر دارند.
حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه تمام انحرافات و بدعت‌های عزاداری از سوی دشمنان ورود پیدا کرده است، افزود: در زمان صدر اسلام بعد از فوت فرزند حضرت محمد (ص) یک ماه گرفتگی روی داد که گروهی نزد پیامبر رفته و آن را معجزه می‌دانستند که آسمان در عزای فرزند پیامبر است اما پیامبر اکرم (ص) آن را نپذیرفت و این ماه گرفتگی را امری طبیعی عنوان کرد پس ما نیز به عنوان پیروان پیامبر باید از این آسیب‌ها و غلوها دوری کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: حضرت امیرالمؤمنین نیز می‌فرماید: دو گروه بیشترین آسیب را به من زدند نخست کسانی که در حق من غلو کردند و دوم کسانی که ولایت من را نپذیرفتند.
وی اعلام کرد: در این راستا سازمان تبلیغات و ارگان‌های ذیربط بسته‌های از منابع مستند و مورد تأیید اهل بیت(ع) تهیه و در اختیار عزاداران امام حسین، سخنرانان و ذاکران اهل بیت قرار می‌دهند تا از وجود هرگونه آسیب محتوایی جلوگیری کنند.
ضرورت مقابله با عوام‌گرایی دینی
حجت‌الاسلام حسینی دومین مبحث مورد توجه در عزاداری‌ها را ضرورت مقابله با عوام‌گرایی دینی دانست و ادامه داد: ریختن یک قطره اشک موجب پاک شدن از گناهان می‌شود اما متاسفانه این مورد تبدیل به حربه‌ای برای شیطان شده است. در حالیکه پیش شرط این روایت مسلمان بودن است.
وی افزود: ما هیئت‌هایی را می‌بینیم که تا پاسی از شب بیدارند و این امر موجب ادا نکردن نماز صبحشان می‌شود در حالیکه ما می‌خواهیم با انجام یک کار مستحبی به قرب الهی برسیم نه اینکه واجبات را ترک کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه تأکید کرد: امام حسین(ع) در دشت کربلا و در بیرون از خیمه به ادای نماز می‌پرداختند و حضرت زینب(س) در شب عاشورا نمازش را ترک نکردند و این امر حاوی پیامی برای پیروان راستیم اهل بیت است و باید با پیروی از آن‌ها از عوام‌گرایی در هیئات جلوگیری کنیم.
وی افزود: قمه‌زنی، حمل علامت‌ها، طبل‌های بزرگ، آلات موسیقی و چهل چراغ متناسب با شأن عزاداری امام حسین(ع) نیست هرچند امروزه این خرافه‌ها در حال حذف شدن از عزاداری امام حسین هستند و نصب یک پرچم بزرگ بر روی چوب سه، چهار متری و حرکت در جلوی دسته جات عزاداری جایگزین علامت‌ها شده است.
حجت‌الاسلام حسینی حذف اسراف را یکی دیگر از مباحث مورد توجه دانست و گفت: دین اسلام با اسراف، افراط و تفریط مخالف است حتی اگر این اسراف در عزاداری باشد و باید به مرور زمان حذف شود.
وی افزود: آراستگی‌های آنچنانی، پوشش‌های نامناسب زنان و مردان و ورود با انگیزه‌های دیگر غیر از عزاداری، برهنه شدن، آهنگ‌های لهوی، انتخاب نام‌های نامناسب برای هیأت‌ها را از دیگر آسیب‌های جدید در بخش شکلی عزاداری‌ها عنوان کرد و بر پرهیز از این امور تأکید کرد.
اسلام اصیل را در هیئات اجرا کنیم
معاون فرهنگی و اجتماعی نماینده ولی فقیه در استان کردستان اعلام کرد: در بخش سوم آسیب‌ها که به انحراف کشیدن مسیر عاشوراست ما باید سعی کنیم که اسلام اصیل را در هیئات اجرا کنیم و به این کارهای حاشیه‌ای کمتر بپردازیم.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران خود منادی وحدت بوده و نباید اجازه دهد در قالب این عزاداری‌ها به این وحدت خدشه وارد شود بلکه عزاداری زمینه‌ساز بصیرت‌افزایی و آگاهی در جامعه شود و این همان مسیر عاشوراست.

آخرین کتاب ها