ارائه خدمات واقعی به روستائیان مانع مهاجرت بی رویه به شهرها و تراکم جمعیت شهری می شود
1398/6/28
نماینده ولی فقیه درکردستان
ارائه خدمات واقعی به روستائیان مانع مهاجرت بی رویه به شهرها و تراکم جمعیت شهری می شود
حسینی‌شاهرودی تصریح کرد: بهتر است بودجه بدست آمده در پروژه‌هایی که درآمدزایی و اشتغال را به‌دنبال داشته، سرمایه‌گذاری شود چرا که ارائه خدمات واقعی به روستانشینان علاوه بر منفعت‌ رسانی به آنان باعث توزیع مناسب جمعیت در کشور می‌شود و از مهاجرت بی‌رویه به شهرها و تراکم جمعیت در نواحی شهری جلوگیری می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، حضرت آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی در دیدار با جناب آقای اسدالله رازانی رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کشور ضمن عرض تسلیت ماه محرم، خطاب به رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر اظهار داشت: امیدواریم حضورتان در این جایگاه مایه برکات هر چه بیشتر برای روستاییان باشد.
وی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی باید توجه بیشتری به رفاه، درآمد و آینده روستائیان شود، افزود: به‌دلیل متعادل نبودن توجهات صورت گرفته به روستانشینان، متأسفانه جمعیت روستاها کاهش یافته است.
نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان با اشاره به اینکه از همان ابتدای کار باید به جنبه‌های رفاهی از جمله امکاناتی چون برق، بهداشت و طرح هادی در روستاها که لازم و ضروری‌ است توجه بیشتری شود، تصریح کرد: متأسفانه بحث اشتغال و درآمدزایی به‌عنوان پایه اصلی و آینده روستاییان و پیش‌بینی وضعیت بیمه‌ای آنان در نظر گرفته نشده است.
وی این عوامل را زمینه‌ای برای تغییر در مدل جمعیت بیان کرد و یادآور شد: در گذشته نسبت جمعیت روستاها به شهرها برابر 30 به 70 درصد بود که متأسفانه این مدل در حال حاضر برعکس و جمعیت شهرها افزایش یافته است.
حسینی‌شاهرودی بیان کرد: در حال حاضر و ‌با وجود توجهات صورت گرفته، مهاجرت معکوس در حال رخ دادن است و دلیل آن می‌تواند افزایش جمعیت در شهرها و یا هزینه‌های بالای زندگی در شهر باشد.
وی با بیان اینکه جمعیت نباید متمرکز باشد بلکه باید به صورت پراکنده توزیع شوند اظهار کرد: در روستاها ظرفیت‌های ارزان قیمت خوبی از جمله مسکن و ‌اشتغال وجود دارد.
نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان با اشاره به اینکه هزینه‌های اجتماعی در مناطق روستایی بسیار پایین‌تر از نواحی شهری است، خاطرنشان کرد: بیمه روستایی از جمله مسائل پایه‌ای و اساسی در زمینه بازگشت جمعیت به روستاها است که باید مورد توجه قرار گیرد و بحث‌های اشتغال و ‌توسعه کشاورزی را هم باید از ابتدا مدنظر قرار داد.
وی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به دغدغه‌های روستانشینان افزود: اقدامات خوبی در راستای توسعه بیمه روستایی در استان کردستان صورت گرفته اما باید بیشتر تلاش کرد.
نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان با تاکید بر اینکه باید برای روستانشینان شغل ایجاد شود گفت: هر چند سهم ناچیزی توسط افراد به صندوق بیمه پرداخت می‌شود اما گاهاً همین مقدار هم برای برخی از خانواده‌ها سخت و ناممکن است.
وی عنوان کرد: باید سرمایه‌گذاری بودجه‌ها و درآمدهای کسب شده در خود روستاها انجام شود چراکه این کار سبب درآمدرایی برای روستاییان و بهره‌مندی مردم و صندوق بیمه از سود حاصله می‌شود.
حسینی‌شاهرودی تصریح کرد: بهتر است بودجه بدست آمده در پروژه‌هایی که  درآمدزایی و اشتغال را به‌دنبال داشته، سرمایه‌گذاری شود چرا که ارائه خدمات واقعی به روستانشینان علاوه بر منفعت‌ رسانی به آنان باعث توزیع مناسب جمعیت در کشور می‌شود و از مهاجرت بی‌رویه به شهرها و تراکم جمعیت در نواحی شهری جلوگیری می‌کند.
وی این اقدامات را راهی برای مهاجرت معکوس بیان کرد و افزود: مهاجرت معکوس آغاز شده و ‌با فراهم کردن زمینه اشتغال و درآمدزایی این امر سرعت گرفته و ‌کمک‌شایانی به پیشرفت کشور می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان در پایان سخنان خود یکسان شدن خدمات ارائه شده به روحانیون اهل سنت و اهل تشیع را یکی از اقدامات خوب مرکز خدمات حوزه علمیه عنوان کرد و یادآور شد: افرادی که زیر پوشش مرکز بزرگ هستند بیمه دارند.

آخرین کتاب ها