وقف صدقه جاریه و زیباترین ماندگاری برای واقف است
1398/8/8
نماینده ولی فقیه در کردستان
وقف صدقه جاریه و زیباترین ماندگاری برای واقف است
نماینده ولی فقیه در کردستان گفت : در قرآن از وقف به عنوان صدقه جاریه نام برده شده است و صرفا وقف همان صدقه ایست بسیار مهم درجوامع اسلامی که علما در این مورد متفق‌القول هستند و باید گفت وقف جزء زیباترین ماندگاری برای واقف است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، حضرت آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی صبح امروز دردیدار با مسئولان و اصحاب وقف استان کردستان که به مناسبت هفته وقف انجام گرفت. ضمن تبریک فرارسیدن ماه ربیع الاول ماه مولود پیامبرعظیم الشأن اسلام (ص) این ماه را ماه بزرگ وعظیمی برشمرد و اظهارداشت: دراین ماه هجرت حضرت محمد صلی الله علیه و آله از مکه به مدینه که آغاز گسترش اسلام وحاکمیت دینی درجهان بود اتفاق افتاد.
 
نماینده ولی فقیه با اشاره به حرکت عظیم زائرین حسینی(ع) درایام اربعین به سمت کربلای معلی عنوان داشت: حضور بیش از 20 میلیون نفر درپیاده روی اربعین حسینی(ع) یک اجتماع دینی معنوی بود که مایه وحشت و ترس دشمنان اسلام شده است.
وی گفت : در قرآن از وقف به عنوان صدقه جاریه نام برده شده است  و صرفا وقف همان صدقه ایست بسیار مهم درجوامع اسلامی  که علما در این مورد متفق‌القول هستند و باید گفت وقف جزء زیباترین ماندگاری برای واقف است .
 
نماینده ولی فقیه تصریح کرد: وقف " سنّت حسنه اي است که از دير باز به اشکال گوناگون در تاريخ بشر وجود داشته است و اسلام نيز آن را در مسيري روشن، منطقي و هدفدار، مترّقي و دقيق مورد استفاده قرار داده است.
 
وی خاطر نشان کرد: وقف، هم صدقه است و هم برّ و نیکی است ولی در عین حال عنوانی خاص برای وقف است، وخوش به حال انسانهایی که چیزی  را وقف کرده اند ودراین زمینه مالکیت خود را به تثبیت رسانده وآن را به خدا واگذار کرده اند.
 
آیت الله حسینی شاهرودی  بیان کرد: در روایت آمده است که سه چیز هست که پس از مرگ آثارخیرش به انسان می رسد، نخست ولد صالح، دوم علم  و سوم صدقه جاری است که مصداق کامل صدقه جاریه، وقف است که پس از مرگ آثار و برکاتش به پرونده اعمال انسان اضافه می شود.
 
نماینده ولی فقیه در کردستان  صیانت از موقوفات را مهم‌ترین رسالت اوقاف و متولیان دانست، و اذعان داشت: آنچه برای ما مهم و باید به آن بپردازیم این است که اداره اوقاف و متولیان موقوفات به عنوان حافظان موقوفات وظیفه صیانت وحراست از موقفات را دارند .
 
وی اظهار کرد: صیانت از وقف جز وظایف اولی ماست و باید راه‌های حفاظت از موقوفات به درستی تبیین و اجرا شود. و البته صیانت از موقوفات به این معنی نیست که از موقوفات ستفاده نشود، چرا که گاهی استفاده نکردن موجب از بین رفتن می‌شود، باید به بهترین شیوه از آن بهره‌مند شوید.
 
آیت الله حسینی‌شاهرودی با تاکید براینکه یک مسئله مهم در وقف به روشنی تجلی پیدا کرده اینکه استفاده از آن در مسیر فی‌سبیل‌الله باشد، عنوان کرد:‌ در یک زمان بحث موقوفات برای مساجد خیلی مهم بود چراکه اگر مسجد رونق داشته باشد خیلی از مسائل در جامعه قابل حل بود.و بسیاری از مسائل مانند ترویج قرآن، خانه عالم و غیره با وقف برای مسجد در آن زمان رونق داشته است.
 
نماینده ولی فقیه درکردستان اضافه کرد: موقوفات در زمینه ترویج علم‌آموزی نیز نقش مهمی ایفا کرده و همانطور که در راستای کمک به مردم در زمینه امور معنوی و دینی کارساز بوده در راستای مباحث مادی و رفع مشکلات معیشی مردم نیز تاثیرگذار بوده است.
 
وی عنوان داشت: درجهت اشعاعه فرهنگ وقف هرچه تلاش شود اقدام بسیار ارزشمند و موثری است و در این راستا باید از بسترهای مختلف استفاده کرد.و حق و حقوق وقف باید به صورت کامل مورد توجه قرار گیرد و از سوی دیگر از این موقوفات به بهترین شیوه به نوعی که بیشترین بهره‌وری را داشته باشد نگاه کرد.
 
نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه ایجاد بسترهای لازم برای ارزش‌افزوده موقوفات باید در سطح استان مد نظر قرار گیرد، گفت: مشورت گرفتن از افرادی که در زمینه‌های مختلف تخصص دارند در این راستا ضروری است.
 
آیت الله حسینی‌شاهرودی اضافه کرد: ارزش افزوده مادی و معنوی موقوفات در استفاده و بهره‌وری از موقوفات استان با محوریت نیت واقفین مد نظر قرار گیرد.واوقاف باید بهترین مسیر را که می‌تواند در راستای ادای نیت واقف اجرا کند در بحث موقوفات مد نظر قراردهد.
 
آیت الله حسینی‌شاهرودی افزود: اوقاف در بخش تبلیغات وقف بیشتر وارد شود منتها آنچه در عمل می‌تواند زمینه ترغیب مردم را به حرکت به این سمت فراهم سازد در تبلیغات وجود ندارد.
 
نماینده ولی فقیه  با بیان اینکه برای توسعه امام‌زاده‌ها می‌توان به موضوع وقف بیشتر ورود پیدا کرد، گفت: استفاده از ظرفیت رسانه با توجه به اینکه فضای تاثیرگذاری است نباید نادیده گرفته شود.
 
 آیت الله حسینی شاهرودی درپایان با بیان اینکه وقف، واقف و متولی هرسه مهم هستند، گفت: وقف موضوعی ریشه‌دار در تاریخ اسلام است از بزرگان ما آغاز شده و تا به امروز و در آینده نیز ادامه دارد.و صدقه جاری موقوفات شامل همه کسانی که در حراست، مدیریت و بهره‌برداری مفید از موقوفات نقش دارند می‌شود.
 

آخرین کتاب ها