باید با تقویت هنر اسلامی و در قالب کانون های فرهنگی هنری مساجد، دیگر کارکردهای مساجد را فعال کرد
1398/10/28
نماینده ولی فقیه در استان کردستان
باید با تقویت هنر اسلامی و در قالب کانون های فرهنگی هنری مساجد، دیگر کارکردهای مساجد را فعال کرد
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با بیان اینکه کانون های مساجد می تواند استعدادهای افراد را بروز و شکوفا سازد، گفت: باید با تقویت هنر اسلامی و در قالب کانون های فرهنگی هنری مساجد دیگر کارکردهای مساجد را فعال کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی در گفتگو اختصاصی  با موضوع نقش مساجد و کانونهای فرهنگی وهنری در بالا بردن فرهنگ جامعه اظهارداشت: مسجد از صدر اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و دارای کارکردهای زیادی است. 
وی با بیان اینکه مسجد برای حفظ جامعه موثر و مفید است عنوان کرد: خداوند در آیات قرآنی فرموده اند که  اگر جلو متجاوزان را به دست عده ای دیگر نمی گرفتیم زمین را فساد می گرفت اینها تربیت شدگان مسجد هستند پس مسجد جامعه را از فساد نجات می دهد .
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با تاکید بر اینکه مسجد باید رونق داشته باشد و نقش‌آفرین باشد، ادامه داد: جدای از کارکرد عبادی مساجد بایستی کارکردهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... در مساجد فعال شود و این مهم زمانی اتفاق می افتد که افراد در مساجد باشند و با همفکری و همکاری زمینه ترویج و توسعه این فعالیت ها را فراهم سازند. 
نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری همچنین گفت: فردی که از کودکی با مسجد آشنا می شود، کادر آینده نیروی انسانی جامعه را تشکیل می‌دهد و جدای از کارکرد عبادی مسجد در زمینه های دیگر نیز آموزش می بیند و از نوجوانی وقبل از اینکه به حد تکلیف برسد با مسائل دینی آشنا می شود. 
آیت الله حسینی شاهرودی به جایگاه و نقش کانون های فرهنگی هنری مساجد اشاره کرد و افزود: کانون های مساجد مهم و جایگاه ویژه‌ای دارند و نیازهای فرهنگی هنری بچه های مسجد را برآورده می کنند. 
وی خواستار برنامه ای جامع برای رفع نیازهای فرهنگی آحاد جامعه در مساجد شد و بیان کرد: کانون های فرهنگی هنری این ظرفیت را دارند که بتوانند این نیازها را در زمینه های هنری از جمله خطاطی، تئاتر، حفظ قرآن، قرائت و فرهنگی را مرتفع سازند. 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با بیان اینکه کانون های مساجد می تواند استعدادهای افراد را شکوفا سازد، اضافه کرد: باید با تقویت هنر اسلامی و در قالب کانون های فرهنگی هنری مساجد دیگر کارکردهای مساجد را فعال کرد چرا که فعالیت‌های فرهنگی و هنری غذای روح انسان است و با پرورش آن فرد را رشد می‌دهد. 
وی صفاتی همچون شجاعت، بخشندگی، دینداری و آزادگی را از ویژگی های بچه های مسجدی برشمرد و افزود: بچه های مساجد به گونه ای هستند که مردم دوستشان دارند، امنیت، رشد و توسعه علمی و استقلال کشور همیشه توسط افرادی به دست می آید که در مساجد تربیت شده اند و در مسجد کار فرهنگی می کنند. 
آیت الله حسینی شاهرودی یکی دیگر از کارکردهای مساجد را اجتماعی کردن افراد دانست و بیان کرد: جمعی زندگی کردن یک فضیلت است و کانون های مساجد ظرفیتی برای اجتماعی بار آوردن افراد است. 
نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری همچنین افراد مسجدی را انسان های مسئولیت پذیر و مدیر معرفی کرد و اذعان کرد: بچه های مسجد افرادی هستند که در آینده می توانند مدیران خوب و صاحب امور و کارها ‌شوند و اداره زندگی و جامعه را بر عهده بگیرند. 
وی تنوع فعالیت های فرهنگی و هنری در مساجد را موجب جذب و جلب سلایق مختلف به مسجد عنوان کرد و افزود:  کانون‌های فرهنگی هنری مسجد مجموعه منسجم و سازمان یافته است که در قالب های مختلف نسبت به مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فعال هستند و حضور جدی در صحنه دارند. 
وی همچنین گفت: بچه های مسجد دوستان خوبی هستند که کمال دوستی را دارند و به حال دیگران هیچ ضرری ندارند و دنبال منافع خودشان نیستند بلکه منافع جامعه را دنبال می کنند و به گونه ای رشد یافته اند که هر کجا لازم باشد در قالب ظرفیت چند میلیونی در تمامی عرصه های نظام حضور جدی و پا به پای نظام هستند به دشمن اجازه نمی‌دهند به منافع ما تعدی کند. 
نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد:  اگر جامعه میخواهد زنده بماند باید به نقش افراد آن جامعه و به کارکردهای مساجد توجه کند. 
آیت الله شاهرودی کمک به همنوع، ساده زیستی، سبک زندگی اسلامی، وطن‌پرستی را از دیگر فعالیت‌ها و کارکردهای مساجد برشمرد و ابراز داشت: افرادی که وارد مسجد می شوند برای مملکت هزینه ندارند و برعکس هزینه جامعه را پایین می‌آورند و لازم است با تکیه بر این ارزش ها در راستای توسعه کشور گام برداشت. 
وی در خاتمه با بیان اینکه مسجد انسان ساز است، تاکید کرد: مردمی بودن مسجد خوب است ولی باید به مساجد کمک شود واگرمساجد را تقویت کنیم، هزینه‌های اقتصادی ما در موارد دیگرپایین می‌آید چرا که بچه های مسجد تعلیم دیده  مکتب اسلام هستند و پای ارزش‌های ماندگار اسلام می‌مانند و حلال و حرام را می شناسند.

آخرین کتاب ها